1 / 3 sider - klik for at bladre

Terrorisme, medier og ytringsfrihed

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Terrorisme, medier og ytringsfrihed er en dansk-opgave fra 2008 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.026 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven diskuterer terrorisme, mediernes indflydelse på frygt, og ytringsfrihedens grænser. Den reflekterer over personlige oplevelser med terror, samfundets øgede overvågning, og den kulturelle konflikt omkring Muhammed-tegningerne. Fokus er på behovet for tillid og respekt i et globaliseret samfund.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og reflekterende essay om terrorisme, medier og ytringsfrihed. Har en klar struktur og argumenterer for sine pointer.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • frygt
  • islam
  • kulturforståelse
  • medier
  • muhammed-tegningerne
  • samfund
  • sikkerhed
  • terrorisme
  • ytringsfrihed

Terroren rykker pludselig tættere på, da Rasmus og Alex, Rødovre, er på ferie og oplever det på nær hold. Angsten brede sig i dem begge da der, natten til lørdag d. 23. juli 2005, springer en række bomber, i det egyptiske ferieparadis, Sharm el-Sheik. Situationen er ubehagelig, og uvirkelig for de to broder og for alle andre i den ellers så idylliske badeby. Livets sårbarhed bliver pludselig en realitet, da de syv bomber springer nær dem, og op mod 90 uskyldige mennesker mister livet.

Angsten ligger i os alle, et sted, men når jeg en helt almindelig hverdag, tager bussen, toget eller går en tur gennem strøget, er det aldrig frygten for terror, der falder mig først ind. Det kan ramme når som helst og hvor som helst, og det er frustrerende, og altid svært at forholde sig til eller tænke på. Men skal vi lade terroren påvirke os? Jeg tror, mange dyrker angsten og frygten, og kommer hurtigt til at burer sig inde af frygt for terroren vil ramme os netop i dag. Vi kan ikke undgå det, for gennem medierne, får vi terror tættere på, og alligevel er det så langt væk. Vores medier propper os med nyheder og viden udefra verden. Det er alt, hvad terrorister søger, og det de vil opnå, er opmærksomhed og skabe frygt. Det kan de gennem medierne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver