1 / 3 sider - klik for at bladre

Ondskab: Sammenligning af bog og film

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ondskab: Sammenligning af bog og film er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.526 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 3. oktober 2017.

Denne opgave foretager en sammenlignende analyse af Jan Guillous roman 'Ondskaben' og filmen 'Ondskab'. Den diskuterer konkrete ændringer fra bog til film, herunder Eriks karakterudvikling, fremstillingen af vold, og temaer som pacifisme og moral. Opgaven undersøger instruktørens valg og deres betydning for totaloplevelsen af historien.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid sammenlignende analyse af bog og film 'Ondskab'. Diskuterer karakterudvikling, voldstemaer og instruktørens valg med god argumentation.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bog til film
  • filmanalyse
  • jan guillou
  • karakteranalyse
  • litteraturanalyse
  • moral
  • ondskab
  • ondskaben
  • pacifisme
  • vold

Der er en række konkrete ændringer fra bog til film. I bogen er det Eriks egen far, der banker ham, i filmen er det hans stedfar. I bogen er Erik 14 år og har en lillebror, i filmen er Erik 16 år og øjensynlig enebarn. I filmen spiller moren klaver, når Erik får tæsk af sin stedfar, i bogen har klavermusikken - Chopin - også en anden rolle, og optræder når Erik og moren er alene med hinanden, samt for Eriks indre øre, når han svømmer. I filmen indtager Erik en pacifistisk position, da han ankommer til kostskolen, og får øgenavnet Rotten, fordi han nægter at gå i Firkanten - mens han i bogen knap er ankommet til kostskolen, før han demonstrerer sin kampteknik i Firkanten og får en vis magt over de andre elever, fordi han er god til at slås og tåle smerte.

Find flere eksempler på forskelle mellem bog og film og diskuter, hvad de betyder for totaloplevelsen af historien. Hvorfor har instruktøren og manuskriptforfatteren valgt at foretage de ændringer?

Scenerne omkring Erik med huen med de tre huller, er ikke med i filmen. I bogen mødes Marja og Erik, ved at Marja følger efter Erik, mens man i filmen ser at Marja snakker til Erik under middagen. Når Erik ankommer til Stjärnberg, er det Bernhard, der viser Erik rundt på skolen, men i filmen er det Silverhjelm som viser rundt. Valgende angående skolens formand er ikke med i filmen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver