I en analyse af kapitaltilpasningsevne beregnes følgende ”nøgletal”:
Navn
Forkortelse
Formel
Formål
Kommentar
Aktivernes omsætningshastighed
AOH
Nettoomsætning / Gennemsnitlige aktiver
Afkastningsgraden måler, hvorvidt virksomheden er i stand til at generere overskud ud fra den indskudte kapital, mens egenkapitalens forrentning er et udtryk for, hvordan den indskudte kapital forrentes.
Hvis egenkapitalens forrentning er mindre end afkastningsgraden, taber virksomheden på sin fremmedkapital – og omvendt hvis egenkapitalens forrentning er større end afkastningsgraden, så får virksomheden mere ud af fremmedkapitalen i forhold til, hvad det koster at låne den.
Indekstal
-
(Årets tal x 100) / basisårets tal
Indekstal bruges til at sammenligne tal. Især når tallene er meget forskellige, og du har oplysninger fra flere år.
Da det oplyses at basisåret er år 2000 betyder det, at indekstallet er 100. Indekstallet er altid 100 i basisåret. Da vi nu ved at indekstallet i basisåret er 100 beregner vi indekstallet for år 2005 herunder:
Kapitalbindingsgrad
KBG
(Anlægsaktiver ultimo x100) / langfristet kapital ultimo
Kapitalbindingsgraden viser forholdet mellem anlægsaktiver og den langfristede kapital.
Jo højere, desto mere finansieret fremmedkapital.
Likviditetsgrad
LG
(Omsætningsaktiver ultimo x100) / kortfristet gæld ultimo
Likviditetsgraden viser forholdet mellem omsætningsaktiverne og den kortfristede gæld
Soliditetsgrad
SG
(Egenkapital ultimo x 100) / Aktiver ultimo
Det er gratis at oprette en konto