1 / 3 sider - klik for at bladre

Brev til Pierre Anthon: Alting er ligegyldigt

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Brev til Pierre Anthon: Alting er ligegyldigt er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.172 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. marts 2018.

I et brev til Pierre Anthon beskriver Agnes sin egen rejse ind i nihilismen, inspireret af hans filosofi. Hun fortæller om sin bog 'Alting er ligegyldigt', dens uventede succes og de dramatiske følger for samfundet. Opgaven udforsker eksistentielle spørgsmål om livets formål.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet kreativ opgave i brevform, der udforsker komplekse filosofiske temaer om meningsløshed og nihilisme. Har god længde og substans.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • agnes
  • eksistentialisme
  • frisør
  • intet
  • livets formål
  • meningsløshed
  • nihilisme
  • pierre anthon
  • selvmordstanker

-Jeg har valgt at skrive et brev til Pierre Anthon fra Agnes.

Hej Pierre Anthon

Jeg ved godt du ikke på nogen måde kan læse eller modtage dette brev, men jeg er nødt til bare at komme ud med det. Jeg tænker stadig på dig og nogle af de ting som du sagde. Jeg prøver at give mig selv ret hver gang, men når jeg tænker på det ved jeg at det er forkert, og at der faktisk er ingenting der betyder noget. Jeg vil bare så frygtelig gerne, at der er et eller andet der betyder noget, som at komme ud i rummet og prøve at finde andre former for liv, men man bruger jo halvdelen af sit liv på at lære at blive astronaut.

Jeg er lige blevet færdig med min uddannelse som frisør. Jeg har nu arbejdet i 2 år og er allerede træt af mit arbejde og vil bare gerne være der hjemme og lave ingenting. Jeg synes det hele er meningsløst. Det gør ikke nogen forskel om jeg er frisør eller ikke er frisør. JEG gør ikke nogen forskel.

Jeg har prøvet at finde en grund for, at jeg gør nogen forskel, men det lader til at det ikke kan lade sig gøre. Det var derfor jeg havde besluttet mig for, at ringe til en psykolog og fortælle om mine problemer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver