1 / 5 sider - klik for at bladre

Menkes sygdom: nedarvning, DNA og proteinsyntese

  • Biologi
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Menkes sygdom: nedarvning, DNA og proteinsyntese er en biologi-opgave fra 2008 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 5 sider (1.169 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for Menkes sygdoms x-bundne recessive nedarvningsmønster og mulige genotyper. Den beskriver også DNA-analyse via genetisk fingeraftryk, proteinsyntesen for det kobbertransporterende protein og funktionen af cytochrom c oxidase i respirationskæden. Afslutningsvis diskuteres konsekvenserne af mangel på aktivt cytochrom c oxidase.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og detaljeret analyse af Menkes sygdom, der dækker nedarvning, DNA-analyse, proteinsyntese og fysiologiske konsekvenser. Velfunderet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • cytochrom c oxidase
  • dna-analyse
  • genetik
  • kobbertransport
  • menkes sygdom
  • proteinsyntese
  • respirationskæden
  • x-bundet recessiv

Vi kan ud fra figur 1. lave en analyse af nedarvningsmønsteret for Menkes sygdom. På figur 1. kan vi se at sygdommen ikke nedarves dominant, da forældrene ikke er syge altså generation I, og da vi kan se at alle ikke er syge i II generation, og vi ved at dominerende egenskaber ikke springer generationer over. Altså nedarves sygdommen recessivt. Hvilket godt kan lade sig gøre set i forhold til vores figur 1, da en recessiv nedarvet sygdom godt kan komme til udtryk i en generation uden at have været det ved den forrige.

Vi kan også se at sygdommen nedarves kønsbundet til x-kromosomet, da der ved en autosomal nedarvning er en lige fordeling af syge mænd og syge kvinder, og i vores tilfælde er det kun mænd der er syge. Altså så er Menkes sygdom er en x-bundet recessiv sygdom.

Mulige genotyper for personerne II-1 og II-2

Rask kvinde

II-1

X

X

Y

YX

YX

x

Xx

Xx

Her kan vi se at der er et udspaltningsforhold 2:2, der er altså to børn som er bærer af sygdommen og to raske børn.

Jeg har valgt at sige at person II-1 er XX, altså rask, da vi kan se ud fra tabellen neden for at der ellers ville være to børn der bliver bærer af sygdommen og et barn der var rask, og et der var syg af Menkes sygdom. Og dette ville ikke kunne passe med figur 1. da der ikke er nogen syge i generation III.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver