1 siders PDF

Posen: en novelle om misbrug og selvmord

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Posen: en novelle om misbrug og selvmord er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (431 ord, ca. 2 min. læsning) og blev 13. juli 2026.

En gribende novelle om Thomas, en ung dreng der gentagne gange tvinges af sin storesøster til at købe narkotika. Opgaven skildrer Thomas' indre kamp med skyld, frygt og fortvivlelse, der kulminerer i en tragisk beslutning. Den belyser konsekvenserne af familiepres og misbrug.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og gribende novelle med en klar fortælling og stærke temaer om misbrug og familiepres. Kan inspirere andre elever til kreativ skrivning.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
12
Fuldstændighed
12
  • ansvarsfralæggelse
  • familiekonflikt
  • narkotika
  • novelle
  • selvmord
  • søskendeforhold
  • ungdom

Jeg stod forvildet op til et råb ”Så er det nu Thomas, du har 20 minutter inden mor og far kommer hjem.” Kom det fra min storesøster. Jeg for op af min seng hvorefter det tog et par minutter for mig at opfatte at jeg var derhjemme. Jeg havde svært ved at stå på mine ben. Jeg tog hånden op for min pande “satans hun fik mig til at gøre det igen.” Sagde jeg til mig selv i en lav tone. Jeg gik modvilligt hen til min storesøster “her skynd dig.” Sagde hun og stak alt for mange penge for en lille dreng som mig i hånden “Nej Sara jeg får jo bare skylden igen” sagde jeg i håbet om at hun selv ville gå ud efter det. “Sludder og vrøvl du har da klaret det fint alle gangene tænk på, at du i det mindste ikke er blevet slået endnu.” sagde hun og skubbede mig ud af døren. Nu skulle jeg skynde mig, inden mor og far kom hjem så jeg spurtede alt hvad jeg kunne ud på fortovet. Jeg løb i et stykke tid indtil, at jeg nåede gyden hvor der stod en mand med sort hættetrøje og posede bukser. Jeg havde svært ved at gå hen til ham, selvom jeg havde gjort det så mange gange. Det føltes bare ikke rigtig.Jeg gør det jo heller ikke ligefrem, fordi jeg har lyst. Eller gør jeg? Hvordan skal min søster ellers overleve uden, at gå amok? Jeg tog mig sammen, gik hen til manden og stak 4000 kr. i hånden på ham hvorefter han rakte mig posen, som han altid plejede.posen var helt fyldt. Jeg vendte mig om og spurtede hjem, men da jeg nåede til carporten så jeg mine forældres bil. Det gav et gys igennem hele min krop. Jeg tog en beslutning. jeg hentede stigen, satte den op ad huset, fandt en stor sten og kravlede op til vinduet der gik ind til mit værelse. Jeg tog en dyb indånding og smadrede stenen ind i vinduet, så det gik i stykker. Jeg skyndte mig hen til mit skrivebord og skrev en besked, til ´dem. Jeg lagde en bane ud af indholdet i posen, og tog det hele ind. Derefter tog jeg pilleglasset, slugte det hele og lagde mig i sengen inden at det hele ville blive mørkt. Inden at det hele ville være forbi, en gang for alle.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver