1 / 14 sider - klik for at bladre

Brydning og refleksion

  • Matematik
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 14 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Brydning og refleksion er en matematik-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 14 sider (2.747 ord, ca. 12 min. læsning) og blev 13. juli 2026.

Denne studieretningsopgave redegør for lysets brydning og refleksion, herunder de fysiske principper og brydningsloven. Opgaven analyserer dannelsen af den primære og sekundære regnbue med matematiske beregninger og perspektiverer til anvendelsen af brydning og refleksion i optiske fibre i det moderne samfund.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid studieretningsopgave med grundig redegørelse for fysiske principper, matematiske beregninger og relevant perspektivering. God struktur og kildebrug.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • brydning
  • brydningsloven
  • differentialregning
  • elektromagnetiske bølger
  • lys
  • optiske fibre
  • refleksion
  • regnbue

Afleveres senest Fredag d. 09/03-2018 til JZ og BJ kl.23.59

Brydning og Refleksion

Brydning og Refleksion

Brydning og Refleksion

Brydning og Refleksion

Indholdsfortegnelse:

Brydning og refleksion .…………………………………………………………………………………………………….3

Den primære og sekundære regnbue…………………………………………………………………………5

Brydning og refleksions anvendelse i det moderne samfund………………………………………9

Brydning og refleksion:

Inden for den fysiske verden kan ”lys” defineres på to forskellige måder, men der er en klar dualitet mellem de to opfattelse. Lys kan defineres som elektromagnetiske bølger, som er resultatet af svingninger mellem et elektrisk – og magnetiskfelt. Lyset kan også opfattes som lyskvanter eller fotoner, som er energirige partikler, der bliver udsendt i form af overskuddene energi under en emissionsproces, hvor en elektron i et atom overgår fra en exciteret tilstand til en stationær tilstand med et lavere energiniveau.

Et af de mest karakteristiske egenskaber ved lys er, at det kan reflekteres og brydes. Når bølger rammer en plan glat overflade vil det vil blive kastes tilbage, altså det vil reflekteres. Hvis man tillægger en normal på overfladen gælder der, at vinklen mellem lysstrålen og normalen (betegnes som indfaldsvinklen (i)) er fuldstændig tilsvarende til den vinklen, som opstår mellem normalen og det tilbagekastet lys (betegnes som udfaldsvinklen (u):

i=u

Hvis en vilkårlig lyskilde bevæge sig fra et medium over i et andet medium, hvor lysets udbredelseshastighed er forskellige i de to mediere vil man opdage, at lysstrålen, i grænseovergangen mellem de to medier, vil bliver afbøjet. Det et dette fænomen, der betegnes som brydning. Betingelsen for at brydning kan forekomme er, at lysets udbredelseshastighed skal være forskellige i de to medier, hvilket vil resulterer i at lysets bliver afbøjet. Hvis man tillægger en normal på de medier gælder der herfra følgende sammenhæng for vinklerne og lysets udbredelseshastighed, som kaldes brydningsloven:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver