Side 1 af 8

Euc online

Euc online er en erhvervsøkonomi-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 8 sider (2.064 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 3. januar 2021.

Skribentens beskrivelse af Euc online

JYSK er en international retailkæde, der sælger ’alt til boligen’. Kæden er ejet af stifter Lars Larsen, der i hele Danmark er kendt som landets førende købmand, som altid har et ’godt tilbud’. I 1979 åbnede Lars Larsen sin første butik i Aarhus, hvor den i øvrigt stadig ligger. Købmanden – som Lars Larsen hedder i daglig tale – har altid haft store ambitioner, men havde dog ikke forestillet sig, hvor hurtigt virksomheden ville vokse.

Uddrag fra opgaven

Andre Hategekimana EUC online :Ugeopgave JYSK OPGAVE JYSK er en international retailkæde, der sælger ’alt til boligen’. Kæden er ejet af stifter Lars Larsen, der i hele Danmark er kendt som landets førende købmand, som altid har et ’godt tilbud’. I 1979 åbnede Lars Larsen sin første butik i Aarhus, hvor den i øvrigt stadig ligger. Købmanden – som Lars Larsen hedder i daglig tale – har altid haft store ambitioner, men havde dog ikke forestillet sig, hvor hurtigt virksomheden ville vokse. Med succes åbnede han flere butikker i hele landet under navnet ’JYSK Sengetøjslager’, som butikkerne hed indtil 2001,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver