Vi har verdens vigtigste opgave. Vi ved det alle. Men gør vi nok?
Det seneste døgn er der sket meget. Hver evig eneste dag sker der stort og småt. Det seneste døgn har jeg været på arbejde, hygget mig med min familie, gået en tur i det flotte danske landskab og så meget mere. Vi træffer utallige valg hver dag, mange af dem kan vi ikke ændre. Men så har vi også rigtig mange valg vi kan ændre, valg som kan gavne verden, valg som gør livet, til hvad livet er.
Tiden går fremad, vi kan ikke ændre det som er gjort, men vi kan ændre det som vi vil gøre i fremtiden.
Er global opvarmning overhovedet et problem i Danmark?
Jorden er blevet syg. Vi skal i fællesskab sørge for at den bliver rask igen. Det er vores ansvar, vores hjem. Vores børn skal bo i dette hjem, derfor er det på tide at jorden helbredes.
Jeg ved at mange er bekymret for klimakrisen, det skal tages alvorligt, og vi skal handle. Det kan kun gå for langsomt.
Derfor skræmmer det mig at nogle af verdens ledere, ikke ser klimakrisens eksistens. At nogle af verdens mest magtfulde personer, vender det blinde øje til verdens største problem. Men det gør jeg ikke, og det skal i hellere ikke gøre.
Det er gratis at oprette en konto