i kender nok alle sammen den situation når usikkerheden rammer, når man bruger timer foran spejlet og i garderoben, for at prøve et opnå ens egen tilfredsstillelse, men på samme tid også andres. Sidder mit hår dumt? Er min makeup for meget? Er mit tøj forkert? Disse spørgsmål er meget stillede i nutidens Danmark, og det kan man egentligt undre sig over.
Det er væsentligt for vores udstråling og personlighed hvordan vi ser ud og det har været et stort tema længe. Et eksempel for min pointe kan være biedermeierkulturen under romantikken, da hele samfundet var præget af den her selviscenesættelse. De velhavende ville utroligt gerne vise deres formue, og det gjorde de bl.a. via deres tøj. Man gik frem og tilbage gennem gaderne for at vise sine klæder. Kunsten blev utroligt populær da velhavende familierne fik malet smukke familiebilleder hvor alt så perfekt ud. Det var egentligt en stilart som gik ud på at fremstille alt det positive.
Vi gør det samme i dag, men det er utroligt meget domineret af de sociale medier. De sociale medier er vejen ind i hverdagen, og dermed også vejen til det enkelte menneske. Med de sociale medier kan vi hurtigt nå ind til andre, da det simpelthen er blevet for NEMT at vise hvad man fortager sig.
Det er gratis at oprette en konto