1 / 4 sider - klik for at bladre

Menneskets forhold til naturen og global opvarmning

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Menneskets forhold til naturen og global opvarmning er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.501 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 23. april 2020.

Essay der reflekterer over menneskets skiftende forhold til naturen, fra romantikken til den digitale tidsalder. Opgaven diskuterer global opvarmning, klimaforandringer og behovet for bæredygtig adfærd, med inddragelse af litterære eksempler og aktuelle debatter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid reflekterende essay om menneskets forhold til naturen og klimaforandringer. God argumentation og inddragelse af litterære og aktuelle eksempler.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bæredygtighed
  • der er et yndigt land
  • essay
  • global opvarmning
  • greta thunberg
  • h.c. andersen
  • klimaforandringer
  • menneske og natur
  • romantikken

Mere af det som kendetegner et essay: det reflekterende og undersøgende

Ikke en gengivelse af teksterne

Mere tydelig holdning: ”jeg” i stedet for ”vi” og ”man”

Mere bevægelse fra konkret til abstrakt

Mere fakta/viden om emnet

Menneskets forhold til naturen

Hvorfor har vi ikke gjort noget for at stoppe den globale opvarmning? Isbjørnenes land smelter langsomt og naturkatastroferne vælter frem og destruerer store befolkningsområder. Hvilket forhold er det vi mennesker har til naturen? Nogen elsker naturen. Især mange af de ældre generationer. Nogen glemmer at den findes, fordi deres liv foregår digitalt, hvor man ikke skal tage hensyn til nogen natur. Især de yngre generationer. Andre finder deres co2 udslippende industrivirksomheder vigtigere end skovbrandene i Australien, som er forsaget af blandt andet den globale opvarmning. Det peger i retning af at ingen endnu, har fundet klimaforandringerne alvorlige nok til at sætte en stopper for den globale opvarmning. Men hvis ikke vi gør noget, hvem skulle så gøre det og hvis ikke vi gør noget nu, bliver det snart for sent.

Husker man som 70-årig tilbage til barndommen med hvid jul hver december og ingen bekymringer om at snemanden var smeltet når man vågnede næste morgen, husker man noget, som få danske børn kommer til at opleve. Jeg synes det er et kæmpe tab. Vi er nu lidt over halvvejs i vinterhalvåret 2019/20 uden sne. Det er femte vinter i streg med under 10 cm snefald i Danmark. Jeg skal snart være heldige hvis jeg finder et sted der ligger højt nok i alperne til at tage på skiferie, uden at snekanonerne skal i gang. Faktisk var jeg selv på skiferie over julen i 2019 og det var rent held, at skiområdet lå højt nok til, at sneen ikke smeltede, på grund af de mange plusgrader. Jeg tror virkelig snart vi mennesker skal ændre vores syn på naturen og vores behandling af miljøet, hvis den ikke skal forsvinde. Vi har ingen ”planet B”, som man siger.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver