-Eller hvordan jeg lærte at værdsætte de små ting, der gør en forskel
Jeg er en normal skoleelev. En skoleelev, der før omgik med folk uden en konstant bekymring om en farlig og dødelig virus i baghovedet. Men hverdagen ændrede sig drastisk, da Corona-pandemien kom til Danmark og derefter til Herning. Tv-nyhederne var fyldt med Corona-pandemien, verdenslandene begyndte at lukke grænserne, og alt virkede overdrevet. Danmark blev lukket ned, men vi handlede heldigvis hurtigt, takket være statsministeren.
Jeg blev sendt hjem på en onsdag og har haft online undervisning i de sidste 6 uger. Niende klasses sidste skoleår er fuldkommen anderledes, end hvad de fleste af os havde forudset. Jeg ser kun mine skolekammerater over skærmen. Koncentrationen og motivationen mangler og eksaminerne er aflyst, i stedet erstattet af årskarakterer.
Det er delvist blevet trættende at tilbringe hvert sekund med familien, men jeg har indset, at endda små ting også kan gøre en kæmpe forskel. Ved følge regeringens opfordring om at blive hjemme, vaske sine hænder omhyggeligt, holde afstand osv. redder vi flere menneskers død. Krisen påvirker vores dagligdag på mange måder specielt de smittede og de pårørende. Ingen ved med sikkerhed, hvornår virussen er bekæmpet. Men som borgere i Danmark, kan vi indtil videre stå sammen og håbe på det bedste i den svære Corona-situation - ligesom så mange andre rundtomkring i verden.
Det er gratis at oprette en konto