Logistik Dragsbæk A/S producerer selv plastflasker til flydende margarine. I produktionen af flaskerne indgår et specialudviklet skruelåg, som virksomheden har valgt at købe hos en underleverandør i Polen. Kostprisen udgør kr. 4,50 pr. stk. Det årlige forbrug udgør 50.000 stk. Indkøbschefen og produktionschefen har diskuteret, om de selv skal begynde at fremstille skruelåget. Det vil imidlertid betyde ekstra årlige kapacitetsomkostninger på kr. 75.000. Produktionschefen har desuden opgjort de variable produktionsomkostninger til kr. 1,75 kr. pr. stk. Produktionschefen har hørt om et sted i Indien, hvor de kan producere både plastflasken og skruelåget meget billigt. Han har dog også hørt, at arbejderne i Indien arbejder under meget dårlige vilkår, og at lønnen på den indiske fabrik er lavere end lignende virksomheder i samme område.
Spørgsmål 4.1 - 4.4
4.1 (5 %) Beregn, om det er lønsomt for virksomheden selv at producere skruelåget. De nødvendige informationer fremgår af bilag 5.
De samlede omkostninger for Make er 162.500 kr., hvorimod for Buy er de samlede omkostninger på 225.000 kr. Det er dermed lønsomt for virksomheden selv at producere skruelåget, da de vil spare 62.500 kr.
4.2 (5 %) Beregn, hvor meget det årlige forbrug mindst skal udgøre for, at det er lønsomt selv at producere skruelåget.
Det er gratis at oprette en konto