”Der er alt for mange misbrugere i Danmark. Unge begynder at drikke for tidligt, og det fører til et dårligt forbrug. Det er det jeg hjælper folk ud af” siger John Hansen.
Jeg træder ind på alkoholambulatoriet, og med det samme går mine øjne til alle de farvede og mønstrede vægge. Flotte mønstre i alle farver er malet hele vejen ned af den ellers lidt triste gang, de gør mig glad. Om 5 min. skal jeg mødes med misbrugsbehandleren John Hansen. Han har været misbrugsbehandler i 13 år, og jeg skal følge ham rundt, og se hvad han laver på en almindelig dag.
John Hansens kontor hvor han mødes med klienter. Foto: Frederik Albinus Sabroe
Skarpe dufte
John står og venter på mig i venteværelset. Vi siger goddag til hinanden, og jeg spørger hvad dagens plan er. ”Jeg har 2 klienter i dag, den første er ny, men den sidste er en jeg har arbejdet sammen med før” siger han. ”Jeg skal tale med dem, og se om jeg kan hjælpe dem med deres alkoholproblemer”. ”Hvordan kan det være at entreen er helt udsmykket?” spørger jeg. ”Ser du” begynder John. ”Farver og mønstre kan berolige en, og i nogle tilfælde gøre dig glad. ”Så min første klient burde være her om 5 min. imens kan du jo se mit kontor hvor jeg skal snakke med hende”. Vi går ned af en gang, ned til en dør hvor der på et jernskilt står ”Hansen”. Vi træder ind ad døren, og jeg møder en skarp duft af citrus og pebermynte. Duften er skarp, men også frisk. ”Friske og skarpe dufte får folk til at slappe mere af, så vi bruger citrus og pebermynte som du nok kan dufte”.
Det er gratis at oprette en konto