E-sport er først her for nylig blevet anerkendt på lige fod med håndbold og fodbold af DGI. Men sporten er dog stadig ikke så kendt iblandt folket. DM i eSport blev afholdt her i weekenden for første gang nogen sinde.
Af: [NAVN A]
Hvad er e-sport
DM i e-sport i Odense Counter Strike finale
Foto: Emil Staulund Larsen
Hvis du har teenagere derhjemme, ved du nok godt at de til bringer en masse tid foran en computer. Mange unge mennesker tilbringer nemlig så meget tid foran en skærm, både fordi det er sjovt og underholdene, men også fordi der er ret mange penge i det hvis man bliver god. E-sport er bare at spille computer, men hvis du bliver rigtig god, kan du komme med til nogle store tuneringer hvor der er mange penge på spil. Man kan deltage i mange forskellige spil både med hold og alene. Mange af de bedste inden for e-sport har mødt deres bedstevenner på deres e-sportshold i et spil.
Det første DM i e-sport
Mesterskabet startede fredag og vi ankom 1 time fortidigt, men der var allerede en kø på 25 meter. Det blev afholdt i Odense rådhus. Der var rigtig mange mennesker selvom der stadig var en halv time til start. Da vi blev lukket ind, var der en masse boder med merch, mad og drikke. Vi var rigtig mange mennesker på ikke så meget plads og der lugtede lidt som at være i tivoli. Da vi kom ind i hallen og fandt vores pladser var der meget mere plads. Den første dag skulle der dystes i Fifa og Counter Strike (CS:GO). Der var 100.000 kr. til deling på spil i Counter Strike.
Det er gratis at oprette en konto