1 / 5 sider - klik for at bladre

Case om Maren Jensen: Anvendelse af Virginia Hendersons sygeplejeteori

Det er gratis at oprette en konto

Case om Maren Jensen: Anvendelse af Virginia Hendersons sygeplejeteori er en andet-opgave. Fylder 5 sider (1.294 ord, ca. 6 min. læsning) og blev 2. juli 2026.

Denne opgave præsenterer en case om Maren Jensen, en 75-årig patient med Alzheimers demens. Den anvender Virginia Hendersons sygeplejeteori og sygeplejeprocessen til systematisk dataindsamling. Opgaven fokuserer på fysiologiske, psykologiske og sociale data for at tilrettelægge plejeopgaver.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig caseanalyse af Maren Jensen med anvendelse af Virginia Hendersons sygeplejeteori. Opgaven er velstruktureret og giver god indsigt i dataindsamling i sygeplejen.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alzheimers demens
  • dataindsamling
  • demenspleje
  • grundlæggende behov
  • maren jensen
  • plejecenter
  • plejeplanlægning
  • sygeplejeprocessen
  • virginia hendersons sygeplejeteori
  • ældrepleje

Denne opgave skal hjælpe dig med få forståelse for, hvordan du kan anvende den teori, du har mødt i løbet af tema 2, så du kan koble teorien sammen med virkelige begivenheder.

Opgaven skal skærpe din opmærksomhed, så du bliver god til at indsamle data/observere og analysere data med baggrund i casen om Maren. Analysen munder ud i fysiologiske / psykologiske / sociale data. Til dataindsamling og analyse anvendes skemaet. Dataindsamlingen skal tage udgangspunkt i Virginia Hendersons sygeplejeteori og sygeplejeprocessens første del!

Dataindsamlingsopgaven er en individuel opgave, som skal afleveres til Louise B og Kharunnya senest torsdag d.22.11.18 senest kl.15. Sendes på mail til både [EMAIL XX] og [EMAIL XX]

Må meget gerne fylde 2 sider, max 3 Fredag er der fremlæggelser i grupper i form af vidensdeling

Du skal møde Maren Jensen og indsamle data:

Maren Jensen er 75 år gammel og bor på plejecenteret: Vestre Engvej 46, X-kommune.

På grund af Alzheimers demens i middelsvær grad er Maren Jensen for 2 dage siden, flyttet ind på afdelingen: Forglemmigej.

I de to dage har Maren Jensen har opholdt sig på afdelingen, har hun fået lov til at gå rundt sammen med et par af dine kolleger.

Hun er visiteret til daglig personlig hygiejne, samt hjælp i forbindelse med måltiderne. Hun er ligeledes visiteret til et bad x 1 ugentlig.

Få adgang til denne og 98.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver