1 / 10 sider - klik for at bladre

Matematikopgaver: sponsorløb, minigolf og fysisk aktivitet

  • Matematik
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Matematikopgaver: sponsorløb, minigolf og fysisk aktivitet er en matematik-opgave fra 2021 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 10 sider (1.668 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 17. maj 2026.

En omfattende besvarelse af matematikopgaver med fokus på praktiske scenarier fra en efterskole. Opgaven inkluderer beregninger for et sponsorløb, geometriske opgaver om minigolfbaner, analyse af boldkast ved hjælp af andengradsfunktioner, samt statistisk undersøgelse af fysisk aktivitet og sammenligning med WHO's anbefalinger for unge og voksne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Gennemarbejdet besvarelse af matematikopgaver med klare løsninger og forklaringer inden for geometri, funktioner og statistik. God inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • andengradsfunktioner
  • efterskole
  • fysisk aktivitet
  • geometri
  • minigolf
  • problemregning
  • sponsorløb
  • statistik
  • trekanter
  • who anbefalinger

På Sofie og Hugos efterskole er der motionsuge. I motionsugen skal skolens elever deltage i et sponsorløb for at samle penge ind til en ny sportshal. Eleverne har fået deres familier til at give et antal kroner pr. kilometer, de kan løbe på en time. Sofies familie vil give 60 kr. pr. kilometer, hun løber.

1.1Hvor mange penge samler Sofie ind, hvis hun løber 10,5 km ved sponsorløbet?

10,5*60=630kr630kr

Hugos familie vil give 45 kr. pr. kilometer, han løber.

1.2Hvor mange kilometer skal han løbe for at samle 500 kr. ind?

50045=11,1km11,1km

1.3 Forklar, hvorfor Hugo skal løbe præcis 1/3 længere end Sofie for at samle lige så mange penge ind som hende.

Han får 45kr men hun får 60, han mangler derfor 15kr hvilket er en 1/3 del af det han allerede tjener pr km. Så hvis han skal tjene det samme som hende skal han løbe 4km mens hun skal løbe 3km.

Sofie ved ikke, hvor langt hun kan løbe på en time, men hun regner med at løbe ca. 3 km mindre end Hugo.

1.4Hvor mange kilometer skal hun løbe for at samle lige så mange penge ind som Hugo, hvis hun løber 3 km mindre end ham?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver