1 / 4 sider - klik for at bladre

Kampen for ligestilling i Danmark

Det er gratis at oprette en konto

Kampen for ligestilling i Danmark er en samfundsfag-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.255 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 24. juni 2026.

Denne opgave redegør for ligestillingens historiske udvikling i Danmark, med fokus på kvindernes kamp fra 1960'erne og frem. Den beskriver rødstrømpebevægelsen, Femølejren og årsagerne til stigende skilsmisser. Opgaven diskuterer også status for ligestilling i dag og FN's kvindekonvention.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven er en velstruktureret Q&A med relevante historiske fakta om ligestilling i Danmark. Den giver et godt overblik over emnet og kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1960'erne
  • 1970'erne
  • femølejren
  • fri abort
  • kvindekamp
  • kønsroller
  • ligeløn
  • ligestilling
  • rødstrømpebevægelsen
  • skilsmisse

Undersøg på nettet hvordan ligestillingen tog sin begyndelse i 1960’erne og hvordan den udviklede sig?

I 1960'erne begyndte kvindernes roller i samfundet at ændre sig. Flere kvinder begyndte at få et arbejde, og der blev snakket en del om ligestilling og ligeløn. Perioden var også stort præget af at kvinder der tog magt over deres egen seksualitet og krop. Kvinderne begynder at lave oprør for at få den opmærksomhed på ligheden mellem mænd og kvinder. Oprøret begynder med emner som opstod især i 1960’erne som fx lige arbejdsmarked og aborter. I Dag har kvinder fået de fleste ting de har kæmpet stærkt for, men det betyder ikke at samfundet ikke kan forbedres.

Har der tidligere i historien været forsøgt oprør fra kvindernes side?

Helt tilbage i 1871 begyndte nogle mennesker at stifte den første danske kvindesags bevægelse. En af stifterne var et ægtepar, hvor manden Frederik Bajer også ønskede lige rettigheder for mænd og kvinder.

Hvorfor var der forskel på mænd og kvinders arbejde?

I alle de år før kvinder har fået mere ligestilling har der altid været stor forskel i arbejdsmarkedet mellem mænd og kvinder. I den tidsperiode troede man nemlig på at kvinder ikke havde de samme arbejdskraft som mænd. Det blev også portræt at kvinderne skulle passe på husholdningen og alle børnene i stedet for at komme ud på arbejdsmarkedet. Man troede på at kvinder ikke kunne lige så meget som mænd. Derfor havde kvinder typisk de “nemme arbejder” som fx at arbejde i fabrikker og mændene havde “de hårde arbejde” som fx de jobs hvor der krævet flere styrke og kræfter. Familier, hvor begge forældre arbejdede, begyndte at blive mere normal end før. Mandlige arbejdere følte sig ofte truet af kvinderne, der med deres lavere timeløn kunne udkonkurrere mænd på fabrikkerne. For kvinderne betød den lavere løn ikke kun dårligere leve- og arbejdsvilkår,det var også en evig påmindelse om,at mændenes arbejde var mere værd end kvindernes

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver