1 / 2 sider - klik for at bladre

At bygge bro: fysisk og psykisk sammenhold

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

At bygge bro: fysisk og psykisk sammenhold er en dansk-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (655 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 22. juni 2026.

Denne opgave analyserer det dobbelte begreb 'at bygge bro', der omfatter både fysiske konstruktioner og psykiske forbindelser mellem mennesker. Den diskuterer vigtigheden af tillid og sammenhold i internationale konflikter, under kriser som COVID-19, og i personlige relationer. Opgaven perspektiverer også til begivenheder som 9/11 og udviklingen af online venskaber.

Redaktørens vurdering
7 God
En reflekterende opgave om begrebet 'at bygge bro', med eksempler fra samfundet og personlige oplevelser. Giver inspiration til konceptuelle essays.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 9/11
  • at bygge bro
  • covid-19
  • fysisk bro
  • online venskaber
  • psykisk bro
  • samfund
  • sammenhold
  • tillid
  • venskab

At bygge bro kan betyde to ting, det kan betyde at man bygger en bro fysisk, for at komme fra det ene sted til det andet. Det betyder også at du bygger en bro mellem dig og en anden ting, det kunne f.eks. være et menneske eller en anden form for liv. Du skaber tillid og sammenhold, med det her menneske, og uden det sammenhold ville der ikke være nogen broer. Så derfor er det vigtigt at man har den psykiske bro på plads.

For at bygge denne her bro mellem mennesker ses også i internationale konflikter, når toppolitikere gør deres bedste for at skabe ro i verdens brændpunkter. Det kunne f.eks. være den tid i dag, politikerne gør deres bedste for at os danske beboer ikke for den farlige covid-19. så derfor valgte den danske statsminister at lukke Danmark ned. Der er også mange andre lande der lider af covid-19. og du kan virkelig at mennesker gør op i at støtte hinanden med ikke at få denne her virus, for det kan resultere i død. Stort set alle følger de regler der er blevet sat for at ”rede” deres land, for virussen. Men så er der også de mennesker der er ligeglad med de regler, de møder op i store grupper, og overholder ikke de regler der er, de er ligeglad med at bygge denne bro.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver