1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'Tyveri'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jan Sonnergaards novelle 'Tyveri' er en dansk-opgave fra 2008 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.370 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 24. marts 2010.

En dybdegående analyse af Jan Sonnergaards novelle 'Tyveri'. Opgaven fokuserer på jeg-fortællerens psykologi, gruppens dynamik og novellens samfundskritiske temaer. Den undersøger, hvordan forfatteren skildrer marginaliserede unge mænds had og aggressioner som en reaktion på manglende kærlighed og anerkendelse i samfundet. Sproglige virkemidler og perspektivering til 90'ernes Danmark inddrages.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Jan Sonnergaards novelle 'Tyveri' med fokus på karakterer, temaer og samfundskritik. Velfunderet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 90'erne
  • aggression
  • ensomhed
  • jan sonnergaard
  • jeg-fortæller
  • karakteranalyse
  • novelleanalyse
  • samfundskritik
  • social udstødelse
  • tyveri

Jeg har valgt at skrive om Jan Sonnergaards novelle ”Tyveri”. Jeg kan godt lige den måde han formulere tingene på og hans meninger om livet, verden og samfundet.

Jeg-fortælleren:

Novellen ”tyveri” fortælles igennem en jeg-fortæller, som er en af de fire mænd. Jeg-fortælleren er ”øverstbefalende i gruppen”. Jeg-fortælleren er tydeligvis aldrig er blevet værdsat af nogen. Hans tiltro til andre mennesker er generelt mistroisk og kritisk, fordi han aldrig selv er blevet set på med andet end mistroiskhed. Dette har gjort ham ensom og denne ensomhed har stor betydning for hans forhold til hans venner. Jeg-fortælleren har aldrig oplevet succes. Han er blevet svigtet og misforstået, hvilket har givet ham en utilstrækkelighedsfølelse og dermed en utilfredshed med sin egen person. Jeg-fortælleren lider under dårlig selvværd hvilket også kommer til udtryk i hans omtale af andre mennesker i novellen. Han er ikke kun fyldt med mistro til andre mennesker, han er også fyldt med had og aggressioner, der efterhånden har optaget sådan en stor plads i ham, at han må have afløb herfor. Flere steder i novellen fornemmes hans trang til at komme ud med alle disse indetrængte følelser, og man ser hvordan han frustreres over at dette ikke helt lykkes for ham, på trods af, at der er planlagt en hel dag til det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver