På en søndag aften omkring kl. 23.00, to mænd flygtede fra "Psykiatrisk Center Frederiksberg".
Af: [NAVN B]
Patienten med initialerne A.N (28 år) og W.A(39 år) undslap Psykiatrisk Center i Frederiksberg ved at sætte ild på gardiner, og da lægerne begyndte at evakuere patienterne udenfor og da de gik udenfor, begyndte de at gå mod porten.
De blev ikke bemærket savnet før cirka 1½ time senere. Og klokken 1 ringede institutionen til politiet for at informere dem om situationen.
Politiet gik straks ud for at søge i området, men de fandt ikke noget.
Det var her de to mænd flygtede ud af porten i Psykiatrisk Center i Frederiksberg. Foto: krak.dk
Mandag klokken 10 ringede en kvinde til politiet og sagde, at hun så dem inde på biblioteket, og en af dem havde en død hund i deres arme. Hun sagde, at en af dem havde blå øjne og hvidt hår, og han havde en grøn taske med.
Den anden har brune øjne og brunt hår. Hun sagde også, at de forsøgte at finde [NAVN A]s adresse.
Politiet gik straks til biblioteket, men da de kom der, fandt de kun en af dem. Da politiet kom til politistationen begyndte de at stille spørgsmål til manden med initialerne (W.A). Men han stod bare der og svarede ikke på nogen af de spørgsmål, som efterforskeren stillede.
Det er gratis at oprette en konto