https://dansk.gyldendal.dk/forloeb/perioder/romantikken/kapitler/3-klokken
Eventyret er et kunsteventyr
Teksten er et atypisk H.C. Andersen eventyr (minus magi, minus klassiske eventyr træk)
Universalromantikken træder tydeligt frem i teksten
~ Organisme tanken = Om at der går en ånd gennem alt = Ånden er i alting (Schelling: “Ånden slumrer i stenen, drømmer i planten vågner i dyret og bliver bevidst i mennesket”)
= Der er en sammenhæng mellem alt!!
Handling: Der er lyden af en klokke ude i skoven som landsbybeboerne er meget nysgerrige omkring. En del mennesker herunder blandt andet konfirmander, en fattig dreng og en kongesøn drager ud for at finde ud af hvor lyden kommer fra men flere og flere falder fra.
Naturens rolle i Universalromantikken og i “Klokken”:
Teksteksempler:
~ Fra linje 76 - 79
~ Fra linje 81- 82
~ Fra linje 87 - 90
~ Fra linje 129 - 137
(Naturen bliver fortalt på den måde man får en masse billeder af smuk og prægtig natur når man læser. Man får et virkelig positivt billede. Der ligger også en masse mystik og det med man ikke helt ved hvad der er inde i skoven. Skoven = ukendt men ikke farlig. Teksten får skoven til at lyde perfekt og de får den sat op på et piedestal. Jo længere inde i skoven de kommer bliver de ved med at fokusere på det rolige og perfekte ved skoven.)
Det er gratis at oprette en konto