Suzanne er fortabt blevet slæbt med i sommerhus med sin mor og far, så da chancen tilbyder sig, stikker hun af med manden Leonard, og det bliver en lang køretur med spænding, forvirring, mord og intime oplevelser.
Anslag:
Da Vagn fortæller om aftnen med den livløse pige, begynder samtalen samt historien at have interesse.
Side 14
Præsentationen:
Jeg synes allerede kort inde i historien, at man får præsenteret personerne (f.eks. bilturen til Hov-sa) og har forståelse for hvem de er.
Kapitel 1-3
Uddybning:
Man for en hvis medlidenhed og sympati for Leo, da han vælger at skyde da bilen nærmer sig, og det at han pludselig har Suzanne i mod sig, på det tidspunkt.
Side 41-42
Point of no return:
På dette tidspunkt ønsker jeg som læser at vide mere, og jeg forventer en større begivenhed.
Kapitel 9
Konfliktoptrapning:
Her er hovedpersonerne fanget op i en krog, og de må gå til yderligheder for at flygte.
Side 102-107
Klimaks:
Nu vælger Suzanne at sige fra, hun vil ikke med Leo mere.Hun står af , og de skilles som venner.
Side 107-108
Udtoning:
Man for en stor medlidenhed med Suzanne allerede i kapitel 14, da Nanna begynder at spørge om turen.Men man føler virkelig først med hovedpersonerne på side 121-122
Det er gratis at oprette en konto