Side 1 af 4

Ferskvandsundersøgelse af forureningsgraden i søer

Ferskvandsundersøgelse af forureningsgraden i søer er en biologi-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 4 sider (1.247 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 8. juni 2026.

  • Biologi
  • 2.g el. lign.
  • Karakter -
  • 4 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Ferskvandsundersøgelse af forureningsgraden i søer

Denne opgave undersøger forureningsgraden i to søer, Almind Sø og Brassø, ved at sammenligne deres tilstand som henholdsvis oligotrof og eutrof. Opgaven redegør for begreber som eutrofiering og oligotrofiering, den onde og gode cirkel, og beskriver metoder til måling af sigtedybde, temperatur, iltindhold og nitrat. Resultaterne diskuteres i forhold til biodiversitet og planteplankton.

Uddrag fra opgaven

Ferskvandsundersøgelse – forureningsgraden mellem søer Formål: Formålet med undersøgelsen var at undersøge hvor meget de to søer er forurenet og se forskellen på hvor forurenet de to søer er sammenlignet med hinanden. Indledning: Antallet af søer har i mange år været faldende bla pga. strukturudvikling i landbruget. Hele to tredjedele af søer er forsvundet gennem de sidste 50-60 år. Dog er der kommet mere fokus på søer og de seneste år har tendensen ændret sig, så tilbagegangen har nu taget en drejning og er blevet til fremgang, ligesom for mange år siden. Teoriafsnit: De forurenede vandsystemer søer og vandløb kaldes

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver