Vi har fået tildelt emnet: `pas på kloden`. Ud fra emnet, har vi valgt et delemne som er: `ligestilling`. I vores projekt vil vi komme ind på hvordan vi kan gøre verden til et bedre sted. Hvad ligestilling er og hvordan det kan ændre verden. Vi vil også komme ind på, hvem der er med til denne udvekling. Vi har valgt dette emne, da vi syntes, det er et spændende emne, og vi vil gerne vide meget mere om denne udvikling. Ligestilling er mange forskellige ting, men vi vil primært finde ud af ligestilling mellem kvinder og mænd.
"Opnå ligestilling mellem kønnene, styrke kvinders og pigers rettigheder og muligheder"
Ligestilling er en menneskeret. Det handler om at give begge køn lige rettigheder og muligheder til at bestemme over eget liv. Kvinders tilgang til uddannelse, sundhedsydelser, arbejde og juridiske rettigheder er nødvendige for at skabe udvikling i verden.
Langt flere piger går i skole nu i forhold til år 2000, og de fleste udviklingslande har nået målet om at skabe mere ligestilling i både primære og sekundære skoler, samt på de videregående uddannelser. Uddannede kvinder har større valgfrihed, når det kommer til ægteskab, arbejdsliv samt hvornår og hvor ofte de får børn.
Det er gratis at oprette en konto