1 / 4 sider - klik for at bladre

Debat om nedsættende ord: brugen af 'spasser'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Debat om nedsættende ord: brugen af 'spasser' er en dansk-opgave fra 2022 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.416 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 6. juni 2026.

Denne opgave analyserer debatten om brugen af nedsættende ord, især 'spasser', i relation til handicappede. Den tager udgangspunkt i debatindlæg af Sarah Glerup og Lone Nikolajsen, der diskuterer retten til selvidentifikation og strategier for afstigmatisering af sprog. Opgaven reflekterer over, hvem der kan tillade sig at bruge sådanne ord, og hvordan de påvirker minoriteter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af debatten om nedsættende sprogbrug med udgangspunkt i relevante kildetekster. Opgaven er velstruktureret og argumenterer klart.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • afstigmatisering
  • debat
  • handicap
  • identitet
  • mulle skouboe
  • nedsættende ord
  • sarah glerup
  • selvidentifikation
  • spasser
  • sprogbrug

Verden har aldrig været mere åben for minoriteter end nogensinde før. Desuden har minoriteter aldrig haft bedre forhold end på nuværende tidspunkt, og udviklingen ser ud til at bevæge sig i den positive retning. Man har efterhånden skilt sig af med negative og generaliserende udtryk, som har været med til at såre mange, men hvad betyder det så når en handicappet kalder sig selv for spasser? Kan man som ikke-handicappet have en holdning til om brugen af ordet er okay? Og i så fald er det så også okay for ikke-handicappede at gøre brug af ordet målrettet mod handicappede? Yderligere vil jeg fordybe mig i spørgsmålet om hvad vi kan tillade os at kalde andre. Jeg vil forsøge at besvare disse spørgsmål med et udgangspunkt i de to tekster “Kære Mulle: Jeg vil ikke kaldes ”spasser”” af Sarah Glerup og “’Danmarks lækreste spasser’ formår både at provokere og at tage de provokerede alvorligt” af Lone Nikolajsen.

I debatindlægget “Kære Mulle: Jeg vil ikke kaldes ”spasser”” af Sarah Glerup, som er kørestolsbruger og politiker, afhandler hun problematikken i, at Mulle Skouboe i sin DR2 dokumentarserie ikke er bange for at omtale sig selv som spasser. Dette skyldes, at hun som minoritet føler “at man selv skal bestemme, hvordan man vil identificere sig.” (l.11), og når Mulle promoverer ordet spasser på denne måde, så fratager hun andre handicappede retten til at identificere sig selv. Forfatteren mener problematikken ligger i, at der bliver gjort nar af andre, som ikke er tilfredse med ordet, da de bliver kaldt for politisk korrekte og pylrerøve, og på denne måde “så giver du ikke mig (Sarah Glerup) og andre med handicap ret til at bestemme over vores kroppe” (l.23).

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver