1 / 3 sider - klik for at bladre

Debat om ordet 'spasser' og handicap

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Debat om ordet 'spasser' og handicap er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.181 ord, ca. 5 min. læsning) og blev 9. juli 2026.

Debatterende artikel om den offentlige diskussion omkring brugen af ordet 'spasser' i forbindelse med handicap. Opgaven analyserer Mulle Skouboes ønske om at generobre ordet og Sarah Glerups kritik heraf, samt diskuterer sprogets magt og nedsættende betegnelser.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid debatterende artikel om sprogbrug og handicap. Opgaven præsenterer to synspunkter og argumenterer for egen holdning, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • handicap
  • identitet
  • mulle skouboe
  • nedsættende ord
  • sarah glerup
  • selvbestemmelse
  • spasser
  • sprogbrug

Teksten og videoklippet handler om, at Mulle Skouboe gerne vil kalde sig selv som den lækreste spasser i Danmark. Der er bare nogle andre, som også har spastisk lammels, som er utilfredse med, at hun bruger ordet spasser. For de mener det er et lidt ondt ord. Mulle Skouboe, mener at det er helt okay at bruge ordet spasser, da hun selv har spastisk lammelse og hun vil gerne have ordet spasser ikke skal være ondt ment.

Afsenderen, som jo er Mulle Skouboe mener, at det er okay hun kalder sig selv for Danmarks lækreste spasser i sit program. Mulle vil gerne punktere den medlidenhed, hun oplever at blive mødt med af fremmede. I programmets intro siger hun også, at hun vil ønske, folk kunne se hende, sådan som hun så sig selv dvs. lækker og kapabel. Mulle Skouboe fortalte også, at hendes 2 søstre, som nu er frisører, de brugte Mulle som sminkedukke, altså de klædte hende på og satte hendes hår osv. Mulle Skouboe vil gerne generobre ordet spasser og hun vil gerne gøre det til en ufarlig betegnelse for folk med synlige fysiske handicap. Der er også en ved navn Sarah Glerup, som også er kørestolsbruger, og hun har skrevet et modsvar til Mulle Skouboe, hvor hun har skrevet, Jeg så jo i første afsnit af tv-udsendelsen ”Danmarks lækreste spasser”, at du ikke ville læse beskeden færdig fra én, der ikke havde lyst til at blive kaldt ”spasser”. Jeg er én af dem, der ikke gider kaldes ”spasser”. Her siger hun, at hun ikke vil blive kaldt for Spasser og at det provokerende, men hun har ikke noget imod at kalde sig selv for krøbling for at provokere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver