Teksten ’’drivhuset’’ er skrevet af forfatteren Anders Bodelsen, født 11. februar 1937 på Frederiksberg, Han studerede jura, økonomi og litteratur ved Københavns Universitet og arbejdede samtidig som freelancejournalist. I 1963–65 var han redaktør af tidsskriftet Perspektiv. Siden var han 1964–1967 medarbejder ved Dagbladet, Information og derefter Politiken. Anders Bodelsen har skrevet mange bøger, og mange af dem er blevet filmatiseret.
I novellen ’’drivhuset’’ har vi 2 hoved personer jeg-fortælleren og Inger på 12 og 11 år, de begge to er de ældste og ved hvor de bedste gemmesteder er, en dag kommer de til at gemme sig det samme sted og jeg fortælleren, hopper så over muren til det forbudte drivhus, og lokker Inger med til at gemme sig derinde med ham. Da jeg-fortælleren og Inger ligger inde i drivhuset begynder de at kysse. Da gemmelegen er helt slut, og ikke flere der råber, eller leder efter dem, kommer de ud fra deres gemmested, og går hjem.
Temaet synes jeg kunne være mange ting men noget med ’’frigørelse’’ i teksten eks. (side 2 linie 97-114) Hvor han bliver frigjort, fra den nysgerrighed han har om at se drivhuset. Det kan også være, at han bliver frigjort fra nogle følelser, som han har haft i lang tid for Inger, da han kysser hende i drivhuset (side 2 linie 134-135) ’’Ungdommen’’ skal vi slet ikke glemme i denne tekst, da vi faktisk kun for noget af vide om de unge, der leger i haven. Ungdommen skal ikke forstås i denne forstand, som man er ung og drikker og sådan. Men at der man var ung, og legede, og var sammen og sådan.
Det er gratis at oprette en konto