Herman Bang blev født i 1857- og døde i 1912. Han kommer fra en adelig præstefamilie på Als. I perioden omkring Bangs mors død (1871), bliver faderen sindssyg. Det resulterer i, at Bang bliver sendt på kostskole som kun 14-årig. Senere tager han en studenter eksamen på Sorø Akademi og flytter derefter til København. Her får han lov til at bo hos sin bedstefar. Bedstefaderen bor i et fint kvarter og arbejder som læge for hoffet.
Bang er homoseksuel og betragter det som en sygdom, en skæbne som er ham pålagt. Hans
Homoseksualitet skildres gennem hans forfatterskab. Det giver nemlig bang en usædvanlig
forståelse for kvinders længsel efter kærlighed, hvilket han har skrevet mange romaner og noveller om. I denne tekst `´Foran Alteret´´ er fortælleren en alvidende fortæller, der med sin alvidenhed har adgang til hovedpersonernes og bipersonernes følelser og tanker.
Personkarakteristik af Agnes
Agnes er en smuk, ung og middelhøj pige med lyst hår. Hun har meget bløde træk, og hendes hud er helt dunet. Hun er en pige med en facade, der skjuler noget bag det smukke ydre. Hun ses som noget af det smukkeste, når hun går op ad kirkegulvet: s.50., linie 25: ”Lysskæret leger i Kjolens Folder og spiller i Diamantstykket paa hendes Bryst. Slæbet, der dækkes af Slørets Tyll, glider ned ad de tæppebelagte Trin som en skumklædt, blinkende Strøm.”
Det er gratis at oprette en konto