”Maria og José” er en lille roman, skrevet af den norske forfatter Erlend Loe udgivet i 1994.
Den er meget nem at læse, da den er skrevet i korte sætninger. Historien handler om José, som bor inde i Marias øre. Maria er den perfekte pige, alle fyrer er efter, og José arbejder på hendes krop ved at klippe hendes negle og rense hendes navle og så videre. En dag bliver Maria forkølet, José prøver at finde grunden og møder hendes æg. Han kan ikke holde sine fristelser tilbage, han smider tøjet og hopper ind. Er hun stadig jomfru? Maria ender gravid og føder en datter.
Karakteristik af tekstens fortæller og synsvinkel
Teksten har en tredjeperson fortæller med alvidende synsvinkel. Det kan man se, når der står ”Og han elsker Maria højere end noget andet i verden” (s. 11, 1. 2) eller når der står ”Hun smiler lidt for sig selv, men så bliver hun nervøs og afbryder kontakten med dem” (s.10,1.12). Forfatteren følger flere end en person, og vi kan læse deres tanker og følelser, det kan vi også se ved de følgende citater.
Tekstens komposition
Man kan opdele denne tekst i tre dele. I den første del af romanen, er det indledningen. Det er der, hvor man får alt at vide om situationen. Det starter ved (s.4-26), vi lærer Maria og José at kende. Vendepunktet er ved (s.26-38), José kan ikke holde sig tilbage og kaster sig mod ægget. Det ender med ægget bliver befrugtet. Til sidst har vi afslutning som er ved (s. 38-55), det ender med, at José er glad for hans beslutning, og Maria føder barnet Rebekka.
Det er gratis at oprette en konto