Emnebegrundelse……………………………………………………………………………………………………………………………………
Problemformulering…………………………………………………………………………………………………………………………………
Interview……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Min undersøgelse………………………………………..…………………………………………………………………………………………
Case……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Arbejdsproces……………………………………………………………………………………………………………………………………………
Konklusion…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kildeliste……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Præsentation af mit emnevalg.
Jeg har valgt at undersøge Jurist uddannelsen.
Emnebegrundelse
Jeg vælger juristuddannelsen fordi min interesse har altid været stor indenfor det både i film og virkelighed. Efter min mening synes jeg det er vigtig vi har nogen i vores samfund der kender retssystemet ind og ud, og som virkelig sætter sig ind i hvad ting handler om. Jeg mener også at det er vigtigt at alle får en mulighed, for at have en person, som hjælper, forsvarer og beskytter et andet menneske.
Med mine kompetencer, så vil jeg godt kunne opnå og blive jurist, både fordi jeg har interesse inde for faget, men også i forhold til min faglighed. Uddannelsen vil blive hård, men jeg ved jeg kan opnå det.
Problemformulering
Hvordan bliver man jurist? Hvad kan man med uddannelsen efterfølgende og hvilke udfordringer er der?
Interviewperson og erhvervJeg har valgt at interview Mette Hasling gade. Mette er en jeg har kendt siden jeg har været helt lille og vores forældre er gode venner. Mette læser jura på Aarhus Universitet og er snart færdig med sin bachelor der varer 3 år og er i sit 5/6 semester hun mangler kun sin kandidat også kan hun kalde sig selv jurist og vil nok godt læse videre til Advokat som tager yderligere 3 år. Vi snakkede både om interessen inde for faget, hvad man kan efterfølgende og selve uddannelse. Nogle af hendes svar har også hjulpet mig løbende i min research.
Det er gratis at oprette en konto