1 siders PDF

Ensomhed: en personlig refleksion

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ensomhed: en personlig refleksion er en dansk-opgave fra 2023 til 9. klasse. Fylder 1 side (628 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. maj 2026.

Denne opgave udforsker ensomhed som en dyb og ofte misforstået følelse. Den beskriver oplevelsen af at føle sig alene, selv i selskab, og skelner mellem at være alene og at føle sig ensom. Opgaven reflekterer over socialt ansvar og frygten for isolation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig refleksion over ensomhed, der giver indsigt i følelsen og dens konsekvenser. Relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • angst
  • ensomhed
  • personlig beretning
  • selvfølelse
  • social isolation
  • venskaber

Alle har prøvet at være ensom. Ensomhed er en forfærdelig følelse af at være alene og udelukket. Man føler sig helt tom indeni og længes efter andres selskab. Når du føler dig ensom, får man tit smagen af dårlig samvittighed, og man ærgrer sig over at man ingen venner har. At man ikke er lige så god som andre, og man føler, at man skal ændre sig for at blive accepteret. Det er lidt ligesom at blive kastet ud på dybt vand, uden at kunne svømme, og langsomt synker du længere og længere ned. Til sidst er du helt nede, hvor du må vente på personen med de rigtige kræfter, kommer og får dig op. Sker det ikke kan døden være en konsekvens.

Ensomheden har ingen grænser, den kan være overalt og komme ind alle steder. Den kan trænge ind hos alle særligt blandt ældre, familiemedlemmer til en afdød eller patienterne på sygehusene. Frygten for at dø af ensomhed. Frygten for ingen er der til at sidde og snakke med en, og ingen kommer og besøger en.

Man ved aldrig, hvornår ensomheden rammer, og man håndterer den rædselsfulde følelse på hver sin måde. Man føler ofte at det er ens egen skyld man føler ensomhed og ens eget ansvar at skabe venskaber. Problemet kan være, at du kan føle dig ”anmassende” ved at tvinge andre mennesker til at være i dit selskab, man føler at det er ens eget ansvar at være opmærksomme på hinanden, og sørge for, at vi alle har det godt. Vi har vel alle et medansvar for hinanden, så ingen føler sig udenfor gruppen og alene.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver