1 / 2 sider - klik for at bladre

Mørket: en personlig refleksion over frygt og identitet

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mørket: en personlig refleksion over frygt og identitet er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (611 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 17. december 2014.

En personlig refleksion over mørkets mange facetter, hvor det udforskes som både en kilde til frygt og ensomhed, men også som et rum for ægte følelser og selvopdagelse. Opgaven diskuterer mørkets rolle i barndommen og dets potentiale til at afsløre løsninger på problemer, når lyset synes fraværende.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Personlig refleksion over mørkets betydning, frygt og selvopdagelse. Velskrevet og giver god inspiration til lignende essays.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barndom
  • ensomhed
  • frygt
  • følelser
  • identitet
  • livsfilosofi
  • mørke
  • selvrefleksion

Mørket er livets begyndelsespunkt. Når mørket falder på starter noget nyt, hvad er det der egentligt starter og hvad gemmer mørket på? Når jeg er alene i mørket bliver jeg ofte bange, men hvorfor bliver jeg bange alene og ikke sammen med andre? Hvad er og betyder mørket?For mig er livet, som at finde vej i mørket, som at gå i en jungle uden sit syn. At gå i mørket med et mål, men uden at kende vejen dertil og uden at vide hvad man skal efter målet. Når man så endelig er kommet til målet, ved man så om det er det rigtige eller forkerte mål?Mørket kan være min fjende, men stadig en ven. Kun i mørket føler jeg mig som et rigtig menneske. Jeg tør at vise mit sande ansigt, et ansigt med udtryk og følelser. I mørket tænker jeg over de ting, som jeg overhovedet ikke tænker på i dagslyset. Jeg elsker at tænke i mørket mere end jeg gør i dagslys, fordi der er ingen der kan se mig og bedømme mig. Mørket bliver tit forbundet med alt det onde og ubehagelig. Hvorfor nu det? Mørket kan også være godt. Hvis vi snakker sammen i mørke, så ville man ikke dømme hinanden på forhånd. Jeg kan godt forstå hvorfor folk ikke kan lide at gå i mørket, fordi man kan nemt føle sig ensom.I min barndom da jeg befandt mig i mørket, følte jeg mig tit utilpas, som kommer af alle de lyde og alle de skikkelser, som jeg tror der findes, når jeg befinder mig i mørket. Jeg kan huske da jeg var mindre og havde mit eget værelse, var jeg tit bange. Det var ting som legetøj og lamper, som der fik øjne og mærkelige skikkelser, men det ændrede sig. Jeg delte senere hen værelse med min storbror. Jeg følte mig ikke ensom længere.Det er tit i mørket, jeg ser lyset. Hvis jeg har problemer og der ikke er nogen vej ud af dem, er det tit i mørket jeg ser, som løsningen på problemerne. Mørket synes tit at vide mere om dig, end du selv gør. Det kan både være til stor hjælp eller frygt. Det er ikke selve mørket jeg er bange for, men de skikkelser. På et tidspunkt vil vi alle sammen gerne tilbage til lyset, for i mørket føler man sig hurtigt ensom og uden mulighed for at forsvare sig.Inden jeg skal sove, elsker jeg bare at ligge i min seng med lukkede øjne og tænke.. tænke dybt og være i mine drømme og bare være i en helt anden verden. Mørket er noget helt unikt, det er uendeligt, et mørkt rum har ingen størrelse. Når det er mørkt bliver vi blinde, mørket kan både være et begyndelsespunkt og et slutningspunkt.Mørket har altid fascineret mig. Natten er smuk og befriende. Tiden går langsomt. Man er i stand til at bruge sine sanser til indtryk uden, at blive forstyrret af irriterende ringetoner, pligter eller de sociale medier.. Når jeg tænker mig om, tror jeg ikke, der findes nogen forklaring på, hvad mørket egentlig er og betyder. Den eneste, der har svaret på, hvad det er, er en selv..

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver