1 / 5 sider - klik for at bladre

Cellemembranens opbygning og transportmekanismer

  • Biologi
  • 1.g el. lign.
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Cellemembranens opbygning og transportmekanismer er en biologi-opgave fra 2024 til 1.g el. lign.. Fylder 5 sider (1.342 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 25. maj 2026.

Denne opgave beskriver cellemembranens opbygning, herunder fosfolipidernes polære og upolære strukturer. Den redegør for fire cellulære transportsmekanismer: diffusion, faciliteret diffusion, aktiv transport og osmose. Opgaven forklarer også anvendelsen af osmose i immunsystemet og fødevarekonservering.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for cellemembranens opbygning og cellulære transportsmekanismer. Teksten er velstruktureret og fagligt dækkende.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • aktiv transport
  • cellemembran
  • celletansport
  • diffusion
  • faciliteret diffusion
  • fosfolipider
  • hydrofil
  • hydrofob
  • immunsystem
  • osmose

Beskriv opbygning af cellemembran. Kom ind på fosfolipider og polær (hydrofile) og upolære (hydrofobe) strukturer i cellemembran

Cellemembranen fungerer som en fedtholdig barriere. Men i membranen er der proteiner som på en eller anden måde kan hjælpe bestemte stoffer ind og ud af cellen. er opbygget af et dobbeltlag af fosfolipider. En fosfolipid er opbygget af to lipider som er fedtsyrer og de sidder fast på et glycerolmolekyle, som binder sig til fosfat. Så den har et hoved af en fosfatgruppe og to haler med fedtsyrer. Fosfatgruppen som det ene lag vender deres polær hydrofile fosfatgrupper ud mod cellens omgivelser og ind mod cytoplasma, det andet lag med upolære hydrofobe fedtsyrer vender ind mod membranens midte. Denne opbygning medfører, at fedtopløselige stoffer og upolære stoffer kan trænge igennem membranen, men at membranen er uigennemtrængelig for store, polære molekyler og ioner.

Lipiderne består af et hydrofilt ”hoved” og en hydrofob ”hale”

Membraner er semipermeable dvs.; permeable overfor nogle stofgrupper og impermeable overfor andre stofgrupper. Hvilke stoffer er der tale om i hver af de to situationer? Svarene begrundes.

Der er tale om Polære stoffer, Upolære stoffer og Salte.

Polære stoffer (indeholder ofte O & H),hydrofile stoffer = vandelskende

Upolære stoffer (ofte sammensat af éns atomer: N2, O2 eller indeholder C & H: olie),

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver