Børnekonventionen er en konvention, som er blevet udarbejdet af FN og blev vedtaget 20. november 1989. Den handler om beskyttelse af børn og deres rettigheder.
Forskellen mellem en erklæring og en konvention er at en erklæring nemlig ikke er bindene for staternes lovgivere i modsætning til en konvention, som er bindene for de lande, der har underskrevet den, altså tilsluttet sig til den.
Kun USA og Somalia har endnu ikke tilsluttet sig konventionen. Børnekonventionen er en international, som kræver en godkendelse fra hvert land.
Opg 2-3
Jeg har valgt nr. 28 som går ud på at staten skal sikre sig at staten sørger for at barnet udvikler sig til et aktivt menneske under undervisningen. Jeg syntes det er vigtigt at denne artikel bliver overholdt, fordi man bruger næsten 10 år af sit liv i skolen og det er med til at barnet udvikler sig sammen med andre.
Desuden har jeg valgt nr. 26 som går ud på at børn skal have det godt. Det syntes jeg er vigtigt, fordi hvis barnet ikke har det godt med sig selv, er det svært at have det godt med dem omkring en.
Danmark er et temmelig godt sted at være barn. Her er der gratis skolegang, og der er ikke mange børn som går sultne i seng eller udfører farligt børnearbejde. Men ikke har det godt. Der er stadig mange børn, der har det skidt. Det er fx fordi, børn nogle gange får tæv, eller forældrene drikker, eller de har det dårligt i skolen. En eller to ud af 10 børn, har det så dårligt, at de har brug for hjælp, hvilket de faktisk har ret til.
Det er gratis at oprette en konto