1 / 10 sider - klik for at bladre

Kærlighedens vilkår i 1800-tallet: 'Guldhornene' og 'Den sidste balkjole'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kærlighedens vilkår i 1800-tallet: 'Guldhornene' og 'Den sidste balkjole' er en dansk-opgave fra 2025 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 10 sider (2.467 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 19. maj 2026.

Redegørelse for centrale samfundsforhold og kærlighedens vilkår i 1800-tallet. Opgaven analyserer Adam Oehlenschlägers 'Guldhornene' og Herman Bangs 'Den sidste balkjole' for at vurdere, hvordan kærlighedens vilkår ændres mellem Romantikken og Det Moderne Gennembrud. Inddrager også en kildekritisk analyse af Christian Mølsteds maleri 'Slaget på Reden 1801'.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid DHO med klar problemformulering, grundig analyse af to centrale værker og god historisk kontekst. Velfunderet og struktureret.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • 1800-tallet
  • adam oehlenschläger
  • den sidste balkjole
  • det moderne gennembrud
  • guldhornene
  • herman bang
  • kærlighedens vilkår
  • litteraturhistorie
  • romantikken
  • samfundsforhold

Antal anslag: 15.650

Antal ord: 2.265

DHO - KÆRLIGHEDENS VILKÅR

VEJLEDERE:

s. 1

Indholdsfortegnelse

Indledning…………………………………………………………………………………….3

Problemformulering…………………………………………………………………………..4

Redegørelse…………………………………………………………………………………...4

Christian Mølsted maleri af Slaget på Reden 1801…………………………………………...5

Kærlighedens vilkår i 1800-tallet……………………………………………………………..6

Analyse af Guldhornene………………………………………………………………………7

Vurdering……………………………………………………………………………………...8

Konklusion…………………………………………………………………………………….9

Bibliografi…………………………………………………………………………………….10

s. 2

Indledning

”Det gode, det sande og det skønne”. Dette citat er fra H.C. Andersens kunsteventyr ”Skyggen”, det citat illustrerer idealerne for romantikken som dækkede starten af 1800-tallet.

I starten af 1800-tallet var der idealer for hvordan romantikken var, der forekom ekstreme nye forandringer, som ændrede borgernes perspektiv omkring alt fra kærlighed til konflikter i Danmark. Slaget på Reden fandt sted hvor der var søslag mellem den danske og britiske flåde, og derfor vender til ødelæggelse i Danmark der førte til tab og konflikter der drejede til følelser hos borgene under Napoleonskrigene. I min begrundelse har jeg valgt den periode, da vi kommer nærmere ind på forståelsen for de centrale samfundsforhold og for kærlighedens vilkår i (1800-1890[1]). Jeg inddrager i den forbindelse hovedpointerne fra en kildekritisk analyse af “ Christian Mølsted maleri af Slaget på Reden 1801.” og den kæmpe betydning det havde under romantikken.

Da Romantikken så fandt sted, dyrkede man åndelige følelser for fædrelandet. Det vil jeg komme dybere ind på når jeg analyserer ”Guldhornene” af Adam Oehlenschläger” (1804), med fokus på, hvordan kærlighedens vilkår fremstilles og foretager forbindelsen af litteraturhistorisk indplacering af teksten.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver