Vi har taget udgangspunkt i de sociale klasser i samfundet, og undersøgt hvordan deres kost og motionsvaner er i forhold til hinanden.
Vi har under forløbet arbejdet med følgende problemformulering:
Problemformulering:
”Er det rigtig at de sociale klasser spiller en rolle, når det kommer til folks vaner om sundhed og motion.”
Vi har ud fra denne problemformulering stillet os selvfølgende spørgsmål og forsøgt at svarer på dem ud fra undersøgelser og det spørgeskema som der ligger på skolens computere.
Problemstillinger:
Vi må lige understrege, at dette ikke er vores fordomme, men generelt de fordomme der er blandt pøblen. Vi har bare sat os for at undersøge hvor vidt de passer eller ikke.
Underklassens unge har generelt dårligere helbred end overklassens?
Unge med flere penge mellem hænderne drikker generelt mere?
Den sport de unge vælger at dyrke, afhænger af hvilken socialgruppe deres forældre tilhører?
Plan for besvarelse:
Vores plan med fremgangsmåden, var at starte med at undersøge de forskellige sociale klasser og kost og motionsvaner i programmet Pin-Point. Vi lavede nogle diagrammer, som vi har tænkt os at vise i vores fremlæggelse. Derefter begyndte vi at besvarer vores problemstillinger. Dette gav lidt problemer undervejs, da vi ikke helt var klar over hvordan vi skulle søge information, men bibliotekaren Tina kom os til hjælp og vi kom i gang igen. Til sidst lavede vi vores power-point fremlæggelse og fordelte undersøgelserne imellem os, og fik det øvet igennem.
Det er gratis at oprette en konto