Menneskets oprenselse:Alle beviser peger i dag på, at menneskehedens vugge skal findes i Afrika. En type beviser er fund af fossile rester af vore forfædre. I Afrika har man således gjort de ældste fund af både Homo sa-piens, og af de ældste fund af andre arter på menneskelinjen.
En anden type beviser er moderne molekylærbiologiske undersøgelser af genetiske forskelle på mennesker. Her har det vist sig, at der blandt afrikanerne findes en større genetisk variation end blandt andre folkeslag i Verden. Da stor genetisk variation er tegn på, at der har været lang tid til rådighed til, at denne variation kan opstå, tyder dette simpelthen på, at der har været mennesker i længere tid i Afrika end andre steder i verden.
Endelig er det også et bevis, at vores nærmeste nulevende slægtning er chimpansen, som lever i Afrika.
Det første eksemplar af et menneske:I dag mener man, at udviklingen frem mod det moderne menneske tog sin begyndelse for omkring 7 millioner år siden, hvor de to udviklingslinier, der skulle blive til hhv. chimpansen og mennesket, skilte sig ud fra hinanden. De ældste kendte fossiler af arter på menneskets udviklingslinie er fundet i Kenya og Etiopien og er omkring 6 millioner år gamle. Et potentielt endnu ældre fund blev gjort for nogle år siden i Tchad. Det er muligvis 7 millioner år gammelt. Menneskelinie
Det er gratis at oprette en konto