1 / 11 sider - klik for at bladre

Gensplejsning: muligheder, etik og lovgivning

  • Biologi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 11 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Gensplejsning: muligheder, etik og lovgivning er en biologi-opgave fra 2004 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 11 sider (4.556 ord, ca. 20 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Redegørelse for gensplejsning, dens definition og historiske udvikling. Opgaven gennemgår anvendelsesmuligheder inden for medicin og landbrug, herunder eksempler på gensplejsede afgrøder og insektgift. Desuden behandles de etiske dilemmaer ved gensplejsning af dyr og mennesker, samt den danske og europæiske lovgivning på området. En liste over tidligere gensplejsede produkter i danske butikker er inkluderet.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemgående redegørelse for gensplejsning, dens anvendelse og etiske aspekter. Indeholder relevante eksempler og diskussion, trods sproglige fejl.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • dna
  • etik
  • genmodificerede organismer
  • gensplejsning
  • genteknologi
  • kloning
  • landbrug
  • lovgivning
  • medicin

Gensplejsning er en forskning eller ændring af DNA, af alle organismer, hvad enten det er en bakterie, dyr, eller menneske. Som bærer en masse informationer, af forskellige koder i et gen. Der bl.a. fortæller organismen, hvilke stoffer den skal lave, hvordan væksten skal foregå, hvornår cellen skal dele sig, hvordan den skal reparere sig selv, og hvordan organismen skal vokse. En organismes liv bliver styret af gener. Med gensplejsning kan man derfor ændre organismes egenskaber, udseende osv. Man kan f.eks. skabe et får, der er dobbelt så stor som andre. Ændre en tomat, så den vokser hurtigere. Eller lave nøjagtige kopier, af nogle der allerede lever. Gensplejsning er kort sagt, alle former for genteknologi. F.eks. kaldes den sidste kloning.

I USA, blev alt forskning af gensplejsning stoppet, mellem 1974 til 1976, der da var menneske der blev bekymret over det. Så først i 1985, blev det muligt at sætte de første gensplejsede organismer, ud i naturen. Siden har der været stor opmærksomhed, om gensplejsning!

Teknologien anvendes allerede nu, til at producere billigere medicin, fødevare, og den vil måske også kunne sikre verdens landbrugsproduktion. For slet ikke at tale om, at den kunne øge madet i verden, som hjælp til fattige. Måske kan hele problemet, med hungersnød blive løst?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver