1 / 7 sider - klik for at bladre

Isolering af DNA fra ærter

  • Biologi
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Isolering af DNA fra ærter er en biologi-opgave fra 2009, afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (549 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne forsøgsrapport beskriver et eksperiment med isolering af DNA fra ærter. Opgaven redegør for formålet med forsøget, den anvendte materialeliste og en detaljeret fremgangsmåde. Rapporten præsenterer forsøgsresultaterne, konkluderer på muligheden for at adskille DNA fra levende organismer og diskuterer potentielle fejlkilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret forsøgsrapport om DNA-isolering fra ærter. Indeholder alle relevante afsnit og giver god indsigt i processen.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • biologi forsøg
  • cellebiologi
  • dna isolering
  • eksperiment
  • genetik
  • laboratorieteknik
  • ærter

Formålet med forsøget er, at få større indblik i DNA og celleopbygning, og se hvordan det er muligt at isolere DNA fra ærter. Vi skulle også se nærmere på, hvordan man bruger ordentlig laboratorieteknik, og arbejde med levende organismer.

Fakta om DNA:

Hver enkelt celle indeholder DNA, og der er ikke 2 personer hvis DNA er ens. DNA’et er arvematerialet i kroppen, og er medvirkende til at alle levende organismer udvikler sig forskelligt.

Materialeliste:

50g frosne ærter, Køkkensalt (NaCl), 10 ml opvaskemiddel, Vand og isterninger, Balje, Et par bægerglas 250 ml, Et bægerglas 50 ml, Reagensglas, En mortor, Kaffefilter, Tragt, Måleglas, Teske, ske og gaffel Podepind, Husholdningssprit, Novozymes ensym, Pipette

Her er et billede af novozymes ensymet:

Forklaring:

Først opløste vi 1 teskefuld salt i 100 ml vand, og da det var opløst tilsatte vi ca. 10 ml opvaskemiddel. Vi blandede det forsigtigt, hvorefter vi moste ca. 50 gram optøede ærter, med en morter. Derefter hældte vi blandingen (vand, salt og opvaskemiddel) over ærtemosen og blandede det. Da vi havde blandet det forsigtigt stillede vi blandingen i koldt vand med isterninger i 10 minutter. Da de 10 minutter var gået filtrerede vi blandingen gennem et kaffefilter, over i et bæger. Bagefter hældte vi den filtrerede saft over i et reagensglas, så blandingen fyldte ca. 1/3. Så tilsatte vi 3 dråber Novozymes Neutrase ensym. Hvorefter vi tilsatte vi 1/3 koldt sprit, hvilket vi ligeså stille hældte ned langs siden af reagensglasset, så det lagde sig i et lag ovenpå saften. Så skulle bægeret stå ca. 5 minutter i isvand, så kunne man efterhånden begynde at se DNA’et komme til syne. Da det var kommet til syne fangede vi DNA massen med en podepind, ved at dreje den forsigtigt rundt lige over grænselaget.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver