Kilde 1 er skrevet af, den dansk-iranske debattør, skuespiller og foredragsholder Farshad Kholghi. Artiklen blev udgivet den 14. Maj 2008 i Metroxpress. Denne dato var Israels 60 års fødselsdag.
Farshad Kholghi flygtede fra Iran som 13-årig sammen med sin familie. Han har deltaget i en del film og satire programmer. Derudover har han med artikler i blandt andet MetroXpress og Berlingske Tidende deltaget i den offentlige debat om især islam og integration. I denne debat og almindelighed har han gjort sig til talsmand for vestlige frihedsidealer og modstander af eftergivenhed over for islamisk ideologi.
Kilden fortæller noget om Israel start, som en selvstændig nation. Om hvordan israelerne har omdannet gold ørken til frodigt land. Forfatteren skriver også at Israel er en verdens største bidragydere til litteraturen, musikken og videnskaben. Han skriver også at der er begået fejltagelser, men ”Nobody is perfect” som han siger. Der står også at mange i Europa lader sig narre af Hamas og kalder Israel en terror stat. I artiklens slutning står der:” at ingen ville kunne udrydde Israel. Hizbollah og Hamas vil lide samme skæbne som deres latterlige helt Adolf Hitler”.
Kilde 1 er en andenhåndskilde fordi han har hørt, set eller fået sin viden andetsteds fra. Artiklen er et levn fordi den har en ophavssituation og er fra ældre dato. Artiklen har derudover en tendens som er at Israelerne har bedre ret til det stykke land end palæstinenserne.
Det er gratis at oprette en konto