1 / 9 sider - klik for at bladre

Danmarks besættelse: Fra mørke til lys

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danmarks besættelse: Fra mørke til lys er en dansk-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 9 sider (3.398 ord, ca. 15 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave udforsker Danmarks besættelse under 2. verdenskrig, fra de mørkeste tider til genopbygningen af frihed og selvstændighed. Gennem en kombination af historisk redegørelse og en fiktiv dagbogsfortælling gives et indblik i de personlige oplevelser og den kollektive kamp. Opgaven reflekterer over menneskets natur, magtkampe og betydningen af frihed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Danmarks besættelse, der kombinerer historisk kontekst med en personlig dagbogsfortælling. Velskrevet og tankevækkende.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • 2. verdenskrig
  • dagbog
  • danmarks besættelse
  • frihedskamp
  • håb
  • historisk analyse
  • magtkamp
  • menneskets natur
  • modstandsbevægelsen
  • personlig fortælling

Lyset blev til mørket, men mørket blev med tiden lysere, endda lysere end førhen. Fællesskabet blev splittet, hvilket resulterede i, at det senere blev endnu stærkere. Lykken endte ud i angsten, og angsten gjorde, at lykken senere voksede sig større. Lige da de materielle goder kom, da blev de, hurtigere end man kunne nå at opfatte, uopnåelige, og senere blev de mere værdsat end før. I det økonomien var begyndt at stige, da blev den pludselig anvendt til urimeligheden, og samtidig røg den i de forkerte hænder, men senere begyndte den langsomt at gro op igen, ved hjælp af hårdt arbejde og genopbyggelse af det, som man troede var håbløst og fortabt. Kampen for friheden blev taget op, men senere stod kæmperne af, og alligevel var der det tilbage, som gjorde, at det endte med en sejr over det, som besatte friheden. Himlen blev nærmest dækket af en stor, sort tordensky, der regnede med ondskab og frygt ned over landet, men senere klarede det op, og himlen blev igen smuk og lyseblå. De fremmede hældte modet og viljen ud af befolkningen, som en vandkande de tømte med vand, hvor kun en ganske lille smule var tilbage, hvilket var den del, der turde gå imod de fremmede, men senere blev den fyldt op igen, og selvstændigheden var tilbage. Ja – det er Danmark, der bliver talt om her. Vi befandt os i en tid, som aldrig bliver helt glemt. Det var en tid, der har haft stor indflydelse på Danmarks historie, og dermed også har en betydning for det samfund, som vi har i dag. Vi var uforberedte på det, der skete dengang, men det har lært os, at det ikke er umuligt, at den slags også kan ske i et lille land som Danmark. Vi hører i dag mange historier fra tiden, og der er næsten ikke den fagbog om Danmarks historie, som ikke har et afsnit med Danmarks besættelse. Det er heller ikke længere tid tilbage, end at de ældre generationer kan fortælle om tiden ud fra egne erfaringer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver