1 / 2 sider - klik for at bladre

Identitetsdannelse ifølge Erik Erikson

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Identitetsdannelse ifølge Erik Erikson er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.158 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 15. januar 2010.

Denne opgave redegør for Erik Eriksons teori om identitetsdannelse, især ungdommens stadier og løsrivelsesprocessen. Den inkluderer en personlig refleksion over forfatterens egne oplevelser med at finde sin identitet og træffe vigtige livsvalg. Opgaven diskuterer påvirkningen fra forældre, venner og lærere i identitetsudviklingen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet opgave der kombinerer Erik Eriksons teori om identitetsdannelse med en personlig refleksion. God struktur og relevant indhold for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • erik erikson
  • identitetsdannelse
  • løsrivelsesproces
  • psykologi
  • selvbevidsthed
  • teenageår
  • udviklingspsykologi
  • ungdom

Jeg har valgt en teori ud, som er lavet af Erik Erikson. Denne teori omhandler bl.a. ungdommens identitetsdannelse og forskellige stadier af livet. Jeg har især valgt at skrive om det stadie, hvor unge bliver mere bevidste om dem selv, også kaldet teenageårene, fordi jeg synes, det stadie er relevant i forhold til, hvem jeg er nu, og hvem jeg måske bliver en dag.

”Mennesket er en biologisk organisme, et psykisk væsen og et socialt medlem af samfundet. Disse tre faktorer står under stadig påvirkning af hinanden.

Identitet er den oplevelse af sig selv, som en bestemt person har i en social sammenhæng og i et historisk kontinuerligt perspektiv.”

Erik H. Erikson

Jeg er som alle andre teenagere. Jeg har humørsvingninger, dårlige dage, gode dage og jeg er doven. I virkeligheden enhver forældres mareridt. Alle de påvirkninger, som jeg har modtaget af mine forældre igennem de sidste 15 år, er nærmest ikke-eksistrende, og nu vægter mine venners meninger om min påklædning, mine meninger og tanker højere end mine forældres meninger.

Jeg har altid haft mine forældre at komme til, og i særdeleshed min mor, fordi min far har arbejdet meget. Derfor er det logisk, at jeg også har ”suget” mange af hendes meninger og tanker til mig, så jeg af den grund mener noget af det samme som hende. Det er også meget lig det, som Erik Erikson fortæller er det grundlæggende i det første stadie af livet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver