Vi har arbejdet med magnetisme og elektromagnetisme de seneste uger. Vi har lavet en masse forsøg. Her kommer lidt om det.
Jeg vil starte med lidt teori om magnetisme og elektromagnetisme.
Nordlys og sydlys er et fænomen, der kommer på jorden når solvinde, som er elektrisk ladede partikler fra solen ind ved polerne. De kan kun komme ind ved polerne fordi det er det eneste sted feltlinierne går ind i atmosfæren. Omkring jorden beskytter magnetfeltet jorden for elektrisk ladede partikler så de kun kan komme ind ved polerne. Når der kommer det fænomen vi kalder sollys er det fordi, der kommer rigtig mange elektrisk ladede partikler ned i atmosfæren samtidig, så de skaber en masse flotte farver.
Jordens magnetfelt er det, der holder elektrisk ladede partikler væk fra jorden. Magnetfeltet er næsten ligesom på en stangmagnet. Jordens magnetfelt forandrer sig hele tiden. Det bliver hele tiden svagere. Hvis udviklingen fortsætter vil magnetfeltetet om 1200 år være nul og polerne vil bytteplads og igen få magnetfeltet til at vokse op.
H.C. Ørsted er en kendt dansk videnskabsmand. Det var ham der opdagede, at elektrisk strøm burde have en magnetisk virkning. Han beviste det ved en forelæsning, hvor han satte strøm til en ledning og anbragte en magnetnål under ledningen. Magnetnålen gjorde et lille udslag og beviste derfor at strøm har en magnetisk virkning. Senere da han havde forbedret forsøget fandt han ud af at en tyk ledning med meget strøm i kunne få magnetnålen til at dreje sig 50 grader.
Det er gratis at oprette en konto