1 / 12 sider - klik for at bladre

Analyse af Hans Scherfigs 'Det Forsømte Forår'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Hans Scherfigs 'Det Forsømte Forår' er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 12 sider (2.317 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave indeholder en dybdegående analyse af Hans Scherfigs klassiske roman 'Det Forsømte Forår'. Den udforsker romanens personkarakteristik af figurer som Amsted og Mogensen, miljøbeskrivelser af hjem og skole, samt centrale temaer som den sorte skole og dannelse. Opgaven behandler også komposition, stilistik, ironi og sarkasme, og inkluderer en vurdering af romanens genre.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig analyse af 'Det Forsømte Forår' med detaljerede karakter- og miljøbeskrivelser, tematiske diskussioner og litterære virkemidler. Værdifuld for andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dannelse
  • den sorte skole
  • det forsømte forår
  • hans scherfig
  • ironi
  • kollektivroman
  • miljøkarakteristik
  • personkarakteristik
  • roman analyse
  • socialrealisme

Gamle Lektor Blomme, som elskede maltbolsjer, døde ingen naturlig død. Han blev myrdet af en elev. Vi får først til sidst i bogen at vide hvem morderen er.

[NAVN A]

30-09-2009

Forside.………………………………………………………………..……………………………..… S.1

Indholdsfortegnelse……………………………………………..……………………………..… S.2

Personkarakteristik………………………………………………..……………………………... S.3 & 4

Miljøkarakteristik………………………………..………………..………………………………. S.5 & 6

Temaer…………………………………………………………………..……………………………… S.7 & 8

Komposition…………………………………………………………..……………………………… S.9

Stilistik…..………………………………………………………………………………………………. S.10

Vurdering..…………………………………………………………………………….………………. S.11 & 12

Personkarakteristik

Amsted

Teodor Amsted bor på Upsalagade i København. Amsted er en drømmende knægt, der drømmer om både at komme til Sydamerika og bestige Mount Everest. Hans forældre mener, at han har en livlig fantasi. Han er forelsket i kiosk damen, som han kun har set hoved og hænderne af. Amsted ryger ikke. For Amsteds kammerater virker Amsted meget troværdig. Så troværdig at Mogensen betror Amsted om Den Sorte Hånds planer. Amsted får rollen som kasserer i Den Sorte Hånd. Amsted er som alle de andre i klassen bange for lektor Blomme og Oremark. Han har dog et godt forhold til lektor blomme, til at starte med. Han har en grøn æske i lommen med knaldhætter og en pistol. Han er bange for at gå ud om aften uden hans pistol. I dag, som voksen, arbejder Amsted som jurist fuldmægtig i krigsministeriet.

Mogensen

Mikael Mogensen bor på Østerbro i Villemosegade. Han har mange søskende. Mogensen har som Amsted også drømmen om at bestige bjerge og rejse. Han er den eneste som ikke ejer et par skøjter og derfor lader han som om han syntes skøjteløb er latterligt. Mogensen er også natteblind, han kan derfor ikke se en skid. Hans rolle i Den Sorte Hånd er, at han er sekretær og æresmedlem, hvilket betyder at han skal holde styr på alle deres dokumenter. Han vil gerne over og se biller, der er lige så store som gråspurve. Han er en pæn og ordentlig dreng. Det ærgrer ham at han er den eneste, der ikke har råd til en kridtpibe. Han har siddet på sin faste plads 25 år. Han drikker sin kaffe og spiser sine medaljoner. Han er ”Grand Old Man”. Han har et meget specifikt ordforråd. Mogensen har langt hår og stort fuldskæg. Han bærer små gammeldags metalbriller. Han er en rolig og værdig mand, men han er også lidt arrogant. Han spiller lidt kostbar ved at sige han ikke rigtig ved om han vil med til den sammenkomst, som de andre har arrangeret. Mogensen er også kvindehader og mener kvinder er nogle harper.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver