1 / 3 sider - klik for at bladre

Afskeden: et valg mellem familie og karriere

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Afskeden: et valg mellem familie og karriere er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (774 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 22. januar 2010.

Denne fortælling skildrer en ung mands liv med Annemarie, deres nyfødte søn, og hans rolle i familievirksomheden. Han står over for en afgørende beslutning om at flytte med firmaet til Vejle, hvilket tvinger ham til at vælge mellem sin familie og sin karriere.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig fortælling med et klart dilemma og en god narrativ struktur. Kan inspirere andre elever til kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
12
Fuldstændighed
10
  • afsked
  • dilemma
  • esbjerg
  • familie
  • karrierevalg
  • personlig fortælling
  • vejle
  • virksomhed

Annemarie og jeg. Hvordan skal man forklare vores forhold? – Lidenskabeligt, lykkeligt? Der er så mange ord i mit hoved som bare gå rundt i og rundt, som var det en folk marcherende soldater.

Vi bor i på en gård lidt ude for byen Esbjerg, som med blot en lille bager og en købmand med de mest nødvendige madvare, som brød, mælk og æg. Så er det en ganske sød lille by.

Det er 3 år siden jeg så Annemarie første gang. Det var til et bal inde i byen, på den lokale kro ”Varmestuen” – Hvor der blev serveret helstegt pattegris og kartofler. Også sad hun og grinte af noget kroejeren havde sagt. Grinte med bare stille lidt for mig selv, jeg sad ved bord med nogle af de ældre damer fra byen. Og om dette bord, grinte man ikke for man var vel en ordentlig herre.

Under ballet, blev der spillet musik fra et lokalt band, som var en blanding af folkemusik og jazz. Det var rigtig danse musik, men jeg havde ikke modet med mig den aften. Jeg sad kiggende på folk dansede og sang. Men kunne ikke se Annemarie derude. Næ, hun sad ovre i hjørnet og kiggede ned på sit fine tøj. I det sekund tænkte jeg, at det var nu jeg havde chancen for at få hende med ud og danse. Tog mod til mig og begyndte at gå over imod hende, jeg stod nu foran hende, ansigt til ansigt med noget så kønt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver