Lederen i Ekstra Bladet 27. juli 2008: Ansvaret for hjernedruk
Bilag 1.
Afsender ?Tekst? Modtager
Afsender: I bilag 1 er Ekstra Bladet, Steen Larsen, familien og Ung Rejs.
Hensigten: er at fortælle folk de skal passe på med at rejse med Ung Rejs og passe på hvad og hvor meget de indtager.
Emnet er unges druk problemer, for de kan ikke selv styr/håndtere hvad de laver.
Synspunkt: Steen Larsens synspunkt er, at det er hans egen skyld for at han skal have døgnhjælp og invalid resten af livet og han siger han kun kan takke sig selv. Hans familie mener dog at Ung Rejs burde holde bedre/mere øje med de unge og fordrukne mennesker.
Ung Rejs mener dog også at det er Steen Larsens egen skyld, der var jo ikke nogle der tvang ham til at kravle op på altanen.
Holdning: Steen Larsen holdning til det hele er, at han mener der er langt mere sikkerhed i Danmark end Spanien – han mener ikke sådan noget kunne ske i Danmark. Men jeg synes sagtens sådan noget kunne ske i Danmark, for han valgte selv at kravle op på altanen for at gå videre over på den anden altan.
Han mener til gengæld også at Ung Rejse og de ansvarlige for turen, har en del af ansvaret for de unges druk.
Det er gratis at oprette en konto