1 / 2 sider - klik for at bladre

Essay om ansvar og personlige valg

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Essay om ansvar og personlige valg er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (590 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

Et essay der reflekterer over begrebet ansvar, herunder personlige valg og moralske dilemmaer i hverdagen. Teksten diskuterer, hvornår man bør handle i forskellige situationer, og overvejer konsekvenserne af at tage eller undlade at tage ansvar. Den behandler også forældres rolle og venskabets betydning.

  • ansvar
  • etik
  • forældre
  • konsekvenser
  • moralske dilemmaer
  • personlige valg
  • refleksion
  • venskab

Hvad er ansvar, hvornår skal man tage det og er det nødvendigt? Vi har haft en diskussion i klassen. Hvor vi diskuterede om vi ville tage et ansvar, i nogle forskellige situationer. Det var vidst noget med at vis man så en få tæsk, ville man så gøre noget og hvad ville man faktisk gøre, var der forskel på hvad man ville gøre, hvis det var en ven eller en bekendt, i stedet for en helt fremmed. Ved faktisk ikke hvordan jeg ville reagere, eller hvad jeg ville gøre, men jeg tror og håber på at jeg ville tage det ansvar og tilkalde politiet. Derefter ville jeg nok skynde mig væk. Jeg ville i hvert fald ikke gå hen og blande mig, før jeg havde ringet til politiet for så ville jeg jo også selv få tæsk, så er chancen for at politiet kommer, ikke ligefrem større.

Nå… men nu til en anden slags ansvar. Ens forældre siger altid at man skal tage lidt ansvar engang i mellem. Så er det der hvor jeg tænker,(Tillykke med premieren Jonas) ja men hvor meget ansvar skal jeg tage, altså når jeg prøver at tage ansvar for mig selv, eks. At bestemme over mig selv, kommer de altid og blander sig. Det kan godt gå en lidt på nerverne, når de gør det hver gang men, de må vel mene at jeg gør noget der er forkert og derfor prøver at rette på mig, dog lidt mere diskret. End hvis de bare sagde du skal ikke gør sådan men sådan. De siger i hvert fald de gør det for min skyld og at de kun vil mig det bedste. Tilbage til det med ansvar, når man bliver voksen hvor meget ansvar skal man så tage for sine børn? Vil man tage lige så meget som ens egne forældre har taget for en selv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver