1 / 3 sider - klik for at bladre

Mediepolitiske problemer og liberale løsninger

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mediepolitiske problemer og liberale løsninger er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (740 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. juli 2010.

Opgaven redegør for FDIM's opfattelse af de mediepolitiske problemer i Danmark, med fokus på det stigende internetforbrug og annoncekronernes flugt til udenlandske sites. Derefter diskuteres partiet Venstres liberale holdning til mediernes rolle i samfundet og danske mediers overlevelsesmuligheder, med en konfrontation af holdningerne fra FDIM.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse og diskussion af mediepolitiske problemstillinger og Venstres liberale holdning. Opgaven er velstruktureret og bruger kilder effektivt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • annoncekroner
  • demokrati
  • fdim
  • folkestyre
  • liberalisme
  • medieforbrug
  • medieforlig
  • mediepolitik
  • online medier
  • venstre

1. Redegør grundigt for FDIM’s opfattelse af de aktuelle mediepolitiske problemer i Danmark. Brug bilag A: ”En moderne mediepolitik”, 13. januar 2010.

Baggrunden for denne kronik er, at FDIM vil skabe debat om det næste medieforlig. De forventer, at regeringen vil komme med et udkast til fremtidens kommende mediepolitik.

Mediebilledet har forandret sig kraftigt siden det sidste medieforlig i 2006. Danskerne har et kæmpe medieforbrug, som i gennemsnit ligger på 1 time dagligt. De bruger internettet til at søge oplysninger, informationer og nyheder; en undersøgelse viste, at 8 ud af 10 danskere indenfor en uge havde set nyheder på nettet. Danskerne bruger det bare generelt for at holde sig orienteret om alt, ligegyldige som vigtige ting, og også pga. muligheden for at komme i kontakt med hinanden på globalt plan.

Problemet ved det stigende internetforbrug er, at størstedelen bliver brugt på udenlandske hjemmesider. Tidsforbruget er faldende på de danske sites og stigende på de udenlandske, hvor især facebook og google tiltrækker meget opmærksomhed. Procenterne har ændret sig meget siden 2008, hvor den største procentdel blev brugt på danske hjemmesider, mens procenterne på de udenlandske hjemmesider i dag topper. Pga. de stigende besøg på store, udenlandske sites flyver annoncekronerne ud af landet. Det medfører, at medierne må indpasse sig på et lavere aktivitetsniveau og dermed skære ned på produktionen og udviklingen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver