Side 1 af 2

Råzone stil

Råzone stil er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 2 sider (552 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 4
  • 2 sider PDF
  • 9 downloads

Skribentens beskrivelse af Råzone stil

En stil om filmen Råzone hvor der bliver brugt nogle samfundsfaglige begreber til at beskriver problemerne i filmen osv.

Uddrag fra opgaven

Samfundsfag: Råzone Dobbeltsocialiseringen ser vi i filmen Råzone, fordi at vi ser at når Christina er hjemme i hjemmet ved hendes far, er hun til at starte med en sød og rar pige. Hun er glad for sin far, og omvendt, og når hun er sammen med sine veninder – som udgører den hårde kerne, så er hun ligeså meget en del af den. Vi ser i filmen Råzone back- og frontstage. Backstage er når hun er hjemme sammen med faren, i starten er stille og rolig, hvorefter hun senere i filmen kommer i mange konflikter med faren eftersom hun

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver